Świadectwo charakterystyki energetycznej może wpłynąć na koszt czynszu
Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe nie tylko przy sprzedaży mieszkania, ale także przy najmie. Podejrzewa się, że koszty związane z nowym obowiązkiem mogą wpłynąć na większy czynsz.
Dnia 28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami właściciel lub zarządca budynku lub jego części będzie musiał przekazać najemcy kopię świadectwa charakterystyki energetycznej. Najemca nie będzie mógł się zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Ponadto dane zawarte w świadectwie energetycznym lokalu będą musiały być zawarte w ogłoszeniu o najmie.
W artykule przeczytasz:
- jakie koszty wiążą się ze sporządzeniem świadectwa charakterystyki energetycznej
- kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej
Koszty sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej
Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami dla właścicieli budynków, jeśli będą chcieli je wynająć. To z kolei może przełożyć się na wzrost czynszu. Koszt świadectwa może się wahać od 300 do 1000 zł. Cena zależy od lokalizacji obiektu, jego wielkości, kształtu, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu.
Koszty te mogą wzrosnąć w przypadku budynków, w których nie zostały wyodrębnione lokale w znaczeniu prawnym. W takiej sytuacji właściciel będzie musiał przedstawić odrębny certyfikat dla każdej części budynku.
Kary za brak świadectwa energetycznego
Świadectwo energetyczne będzie trzeba co jakiś czas odnowić. Certyfikat jest ważny 10 lat, jednak w przypadku remontu, mającego wpływ na zużycie energii, będzie trzeba wystąpić o nowe świadectwo. Za brak certyfikatu będzie groziła grzywna w wysokości nawet do 5000 zł.