Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJak interpretować art. 3 ust 5 w związku z art. 12 ust 3 i 4 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw dotyczących stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą? Sprawdź najnowsze stanowisko.
Od 1 grudnia 2022 r. obowiązują zmiany, które zwiększają finansowe wsparcie dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną budynków. Taką pomoc oferuje także Bank Gospodarstwa Krajowego w postaci Programu TERMO.
Opakowania to zmora dzisiejszego świata w kontekście dbania o środowisko i recykling odpadów. Komisja Europejska postanowiła więc przedłożyć nowe, ogólnounijne przepisy dotyczące opakowań. Co ma szansę się zmienić?
Zbliża się koniec roku, a to oznacza, że niedługo da się już dodać lub uzupełnić pewnych danych dotyczących ewidencji odpadów w BDO. Poniżej najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia ewidencji na przełomie roku.
Dnia 28 listopada 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 24 listopada 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego.
W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru sprawozdania półrocznego wytwórcy energii w małej instalacji. Obecnie projekt jest w konsultacjach publicznych.
Dnia 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu informowania o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania pojazdu samochodowego takim paliwem.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało rozporządzenie, które aktualizuje przepisy wykonawcze do ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Od 25 listopada 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programów priorytetowych „Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej” oraz „Przemysł energochłonny - OZE”. Programy są dedykowane przedsiębiorcom posiadającym tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
W systemie informatycznym cieplo.gov.pl wdrożono sekcję „ciepłownie” dla przedsiębiorstw energetycznych, które wykonują działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła, nie wymagającą uzyskania koncesji lub zwolnionych z obowiązku przedkładania taryf dla ciepła do zatwierdzania Prezesowi URE.