Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazBranża odpadowa i producenci opakowań już dość długo czekają na transpozycję dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Obecnie projektem ustawy zajmie się Senat na posiedzeniu 29 marca 2023 r.
We wtorek 14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2030 roku sektor budownictwa ma znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii.
Prezydent Andrzej Duda 14 marca 2023 r. podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Sprawdź szczegóły nowych regulacji.
Dnia 13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa „System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów”.
W dniu 13 marca 2023 r. podczas debaty w Parlamencie Europejskim będą rozpatrywane projekty dotyczące instrumentów przyspieszających remonty oraz zmniejszających zużycie energii i emisji gazów cieplarnianych. Głosowanie odbędzie się 14 marca.
Dnia 9 marca 2023 r. Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych i ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Teraz akty prawne zostały przekazane do podpisu Prezydenta RP.
Projekt rozporządzenia UE w sprawie redukcji emisji metanu to pierwszy akt prawny bezpośrednio skierowany na ograniczenie emisji CH4 w sektorach ropy, gazu i węgla. Jednak zdaniem ekspertów Koalicji Klimatycznej rozporządzenie ma liczne wady.
W dniu 7 marca 2023 r. posłowie w ramach posiedzenia komisji sejmowych do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowali odrzucenie poprawki do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne, które dotyczy utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim.
Jak przypomina PGE Energia Ciepła, do 8 marca 2023 r. odbiorcy wrażliwi muszą złożyć oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło.