Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazCentralny Rejestr Operatorów został zaktualizowany 20 marca 2024 r. zgodnie z wymogami rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 2024/573 dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych.
Ustawa z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry wprowadziła zmiany w systemie opłat za usługi wodne. W związku z tym modyfikacji wymagały wzory oświadczeń składanych do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przez podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne w celu ustalenia opłaty zmiennej za usługi wodne.
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 18 marca 2024 r. udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Rada Europejska przyjęła 18 marca 2024 r. rozporządzenie mające zapewnić bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych. Jest to ostatni krok w procesie decyzyjnym.
Urząd Regulacji Energetyki przygotował raport, z którego wynika m.in., że w 2023 roku do ponad 1,4 mln wzrosła liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, a ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW.
W dniu 15 marca 2024 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 marca 2024 r. w sprawie szczegółowych wymagań technicznych, jakie muszą spełniać punkty zasilania jednostek pływających energią elektryczną z lądu, oraz badań i opłat z nimi związanych.
W programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia 2024 roku pojawią się ważne zmiany. Między innymi zostanie wprowadzony obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co jeszcze się zmieni?
W dniu 22 lutego 2024 r. Prezes URE zatwierdził zmianę Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) operatora gazowego systemu dystrybucyjnego - Polskiej Spółki Gazownictwa. Obowiązuje ona od 15 marca 2024 r.
Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej „System kaucyjny – postulowane zmiany” potwierdziła, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziała też zmiany. Jakie?
W dniu 14 marca 2024 r. europosłowie dali zielone światło dla nowych przepisów UE mających na celu zmniejszenie emisji spalin z samochodów osobowych, dostawczych, autobusów, ciężarówek i przyczep.