Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod koniec marca 2024 roku pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdza, że finansowanie programu „Czyste Powietrze” jest zapewnione. W styczniu uruchomiono na ten cel środki Krajowego Planu Odbudowy oraz budżet NFOŚiGW.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował informacje na temat średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym oraz dla odbiorcy w gospodarstwie domowym za 2023 rok.
Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 kwietnia 2023 r. kluczowe akty prawne będące elementami pakietu Fit For 55. Przyjęte elementy obejmują rewizję unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, mechanizm CBAM oraz rozporządzenie ustanawiające Społeczny Fundusz Klimatyczny.
Przyjęte dyrektywy i rozporządzenia zostaną podpisane przez Radę i Parlament Europejski, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.
W trakcie spotkań z przedstawicielami strony ukraińskiej, które odbyły się 28 marca 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podpisano porozumienie o współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie energii (tzw. Memorandum of Understanding).
Rada Unii Europejskiej 26 marca 2024 r. formalnie przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne. Akt ma poprawić wykrywanie i ściganie przestępstw przeciwko środowisku.
W związku z rosnącą liczbą odmów przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, Prezes URE wyjaśnia wątpliwości prawne związane z obszarem przyłączenia do sieci, a także z możliwością wykorzystania tzw. cable poolingu.
Efektem porozumienia między resortem klimatu i środowiska a stroną niemiecką jest to, że 20 000 ton nielegalnych odpadów zalegających w Tuplicach wróci do Niemiec. Tak wynika z podsumowania rozmów, które przedstawiła 26 marca 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Przede wszystkim chodzi o nieuczciwych wykonawców, którzy mogą oferować usługi i produkty niskiej jakości.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i podsekretarz stanu Anita Sowińska 20 marca 2024 r. spotkały się z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich RP. Rozmowy dotyczyły m.in. wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w zakresie transformacji energetycznej, zachowania bioróżnorodności i włączenia zielonej infrastruktury do strategii rozwojowych.