SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe przepisy UE ograniczają zanieczyszczenie plastikiem

Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach. Od 3 lipca plastikowe butelki sprzedawane w UE muszą obowiązkowo mieć nakrętki, które pozostają przymocowane po otwarciu. W Polsce te przepisy obowiązują od 1 lipca. To drobna zmiana, ale może znacząco zmniejszyć ilość odpadów plastikowych, które trafiają do środowiska.

Dyrektywa SUP

Nowe przepisy są częścią Dyrektywy SUP dotyczącej tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, której celem jest ograniczenie plastikowych odpadów. Celem nie jest całkowita eliminacja plastiku, lecz zapewnienie jego zrównoważonego użytkowania i właściwej utylizacji.

Dyrektywa koncentruje się na 10 najczęściej spotykanych na plażach przedmiotach z plastiku, takich jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, balony, pojemniki na żywność, kubki, pojemniki na napoje, niedopałki papierosów, torby plastikowe, opakowania i chusteczki nawilżane. 

Co roku w Europie powstaje prawie 26 milionów ton odpadów z plastiku, a nakrętki od butelek stanowią znaczną część śmieci, które trafiają na plaże na całym świecie.

Zakazy i ograniczenia

Dyrektywa wprowadza zakaz sprzedaży niektórych jednorazowych produktów z plastiku, dla których dostępne są zrównoważone alternatywy. Zakaz obejmuje m.in. patyczki higieniczne, sztućce i słomki. W przypadku innych produktów UE wprowadza wymagania dotyczące ich projektowania, aby ograniczyć ich wpływ na środowisko, na przykład poprzez obowiązek przymocowania nakrętek do butelek. 
UE wyznaczyła ambitne cele, dążąc do recyklingu 50% opakowań z plastiku do 2025 roku i 55% do 2030 roku.

Mikroplastik – rosnący problem 

Mikroplastiki, czyli małe cząsteczki plastiku mniejsze niż 5 mm, są coraz częściej wykrywane w środowisku, w tym w oceanach, glebach, żywności i wodzie pitnej. Te cząsteczki są trudne do usunięcia i stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Unia Europejska postawiła krajom członkowskim cel zmniejszenia emisji mikroplastików o 30% do 2030 roku.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.commission.europa.eu

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."