Brązowa woda w Kłodnicy – zagrożenie dla środowiska
Napływają kolejne niepokojące wieści z województwa śląskiego. Woda w rzece Kłodnicy, przepływającej przez Katowice, nabrała rdzawego, a miejscami brązowego koloru. Kłodnica zasila Kanał Gliwicki oraz jezioro Dzierżno Duże, gdzie odnotowano masowe śnięcie ryb, spowodowane przez zakwit złotej algi. Przyczyny zanieczyszczenia są obecnie badane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Wody kopalniane jako przyczyna
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. wyjaśniła, że zmiana koloru wody jest efektem utleniania związków żelaza zawartych w wodach kopalnianych. Woda ta pochodzi z pompowni zlokalizowanej na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Śląsk” w Rudzie Śląskiej.
„Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. wie o sytuacji na rzece Kłodnica i szczegółowo ją monitoruje. Pompowane wody są pochodzenia naturalnego, infiltrującymi z odwanianego obszaru do wyrobisk i pompowni dołowych. SRK nie ma wpływu na ilość oraz jakość pompowanych i zrzucanych do cieków powierzchniowych wód. Woda zrzucana do Kłodnicy przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń pochodzi z Pompowni Śląsk w Rudzie Śląskiej i jest regularnie analizowana. Obserwowany kolor wody jest wynikiem utleniania się związków żelaza, co jest charakterystyczne dla wód kopalnianych. Spółka na bieżąco pobiera próby wody, a wyniki są cyklicznie przesyłane m.in. do WIOŚ. Podkreślamy, że SRK nie prowadzi działalności wydobywczej. W związku z tym wody dopływające do pompowni pochodzą tylko i wyłącznie z dopływu naturalnego, głównie z infiltracji wód opadowych.” – komentuje SRK w oficjalnym komunikacie.
Pompownia „Śląsk” zabezpiecza przed zalaniem wciąż czynne zakłady górnicze. To przede wszystkim KWK „Ruda” (Ruch „Halemba” i „Bielszowice”).
Wpływ na rozwój złotej algi
Kłodnica zasila zbiorniki wodne w których odnotowano masowe śnięcie ryb - Kanał Gliwicki oraz jezioro Dzierżno Duże. Wysokie zasolenie tych akwenów sprzyja rozwojowi złotej algi, której masowe zakwity powodują groźne dla środowiska naturalnego skutki.
Niepewna przyszłość – stan przejściowy czy długotrwałe zagrożenie?
SRK informuje, że obecna sytuacja ma charakter przejściowy, a ustabilizowanie warunków hydrogeologicznych powinno doprowadzić do ustąpienia problemu. Jednak długość trwania tego procesu jest trudna do przewidzenia, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość jakości wód w Kłodnicy.
Jak informuje urząd wojewódzki w Katowicach w ostatnim czasie zanotowano znaczący spadek liczby martwych ryb wyławianych ze zbiornika Dzierżno Duże.
Zakazy użytkowania wód – działania wojewody śląskiego
Wojewoda śląski, Marek Wójcik, w związku z prowadzonym eksperymentem neutralizacji złotej algi, przedłużył zakaz korzystania z wody w Kłodnicy na odcinku od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa. Podobny zakaz obowiązuje dla Dzierżna Dużego oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego, gdzie również prowadzone są działania związane ze złotą algą.
Zagrożenia dla przedsiębiorstw i środowiska
Zanieczyszczenie wód Kłodnicy to poważny sygnał dla przedsiębiorstw korzystających z wód powierzchniowych w regionie. Należy zwrócić szczególną uwagę na monitoring jakość wody, by uniknąć przestojów i dostosować swoje działania do nowych warunków.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl. |
www.tvp.info; srk.com.pl