Działania służb przeciwko nielegalnemu obrotowi odpadami
Centralne Biuro Śledcze Policji prowadzi intensywne śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczące działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. W wyniku ostatnich działań zatrzymano 34 osoby, z czego 14 tymczasowo aresztowano.
Współpraca z Inspekcją Ochrony Środowiska
Śledztwo obejmuje działalność przestępczą na terenie kilku województw, w tym mazowieckiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Funkcjonariusze CBŚP z Bydgoszczy ustalili, że członkowie zorganizowanych grup przestępczych, poprzez utworzenie licznych podmiotów gospodarczych, zajmowali się nielegalnym obrotem odpadami, w tym odpadami niebezpiecznymi. Odpady te były następnie porzucane w różnych miejscach na terenie kraju, co stwarzało zagrożenie dla środowiska, zwłaszcza dla roślinności.
W trakcie czynności policjanci współpracowali z funkcjonariuszami z Oddziału Celnego w Elblągu oraz inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Na jednym ze składowisk odpadów w województwie kujawsko-pomorskim, przy udziale WIOŚ i GIOŚ, odkryto beczki zawierające niebezpieczne substancje.
Zatrzymania i zarzuty
Podczas przeprowadzonych działań, policja dokonała łącznie 13 zatrzymań, w wyniku których prokuratorzy przedstawili 34 osobom ponad 17 tysięcy zarzutów. Dotyczą one m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz naruszeń przepisów związanych z postępowaniem z odpadami. Wobec 14 zatrzymanych sąd, na wniosek prokuratury, zastosował tymczasowe aresztowanie. Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono mienie o wartości ponad 3,5 mln zł.
Zagrożenie dla środowiska i zdrowia
Odpady niebezpieczne, które były przedmiotem nielegalnego obrotu, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, a także zdrowia ludzi i zwierząt. Substancje te mogą być łatwopalne, toksyczne, rakotwórcze, mutagenne, a także szkodliwe oddziałujące na rozrodczość.
Przypominamy, że zgodnie z przepisami kodeksu karnego, osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach, lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl. |
www.gov.pl/gios