SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Spadek liczby zmian sprzedawcy energii w II kwartale 2024 roku

W drugim kwartale 2024 roku odnotowano istotny spadek liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej. 8672 odbiorców zdecydowało się na zmianę, co stanowi o ponad 10,7 tys. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku. Mimo spadku, liczba ta jest wyższa o ponad 3,8 tys. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku.

Zmiany dostawcy energii

Od początku 2024 r. liczba odbiorców z grup taryfowych A, B i C, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy, wzrosła o 13 124.

W grupie gospodarstw domowych (taryfa G) zmiana sprzedawcy była mniej popularna niż w poprzednich latach. Chociaż liczba zmian wzrosła o blisko 60% w porównaniu do drugiego kwartału 2023 roku, osiągnęła poziom z 2021 roku, co jest niższym wynikiem niż w latach 2017-2019. 

Świadomy wybór sprzedawcy energii 

Zmienianie sprzedawcy prądu to jedno z podstawowych praw konsumenta, które przyczynia się do zwiększenia konkurencji na rynku. Jednakże rosnąca liczba sprzedawców i ofert może prowadzić do nieuczciwych praktyk rynkowych. URE przypomina, że zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, zwracając uwagę na dodatkowe usługi, okres obowiązywania kontraktu oraz ewentualne opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie. Pozwoli to na uniknięcie kosztów w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy, jeśli obowiązywały w niej kary umowne.

Ochrona konsumenta 

Od lipca 2021 roku obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door” wobec odbiorców w gospodarstwach domowych - przykładowo podczas wizyty przedstawiciela. Wprowadzanie zakazu zawierania umów sprzedaży gazu i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa nie ogranicza jednak możliwości zawarcia takiej umowy na odległość (np. telefonicznie) czy w punkcie sprzedawcy umiejscowionym np. w galerii handlowej. Konsumenci powinni zachować szczególną ostrożność przy podpisywaniu umów i zwracać uwagę na warunki zawarte w dokumentach. 

PRAWA KONSUMENTA:

  • w przypadku zawierania umowy na odległość sprzedawca powinien poinformować na piśmie o prawie odstąpienia od umowy i przekazać wzór tego oświadczenia
  • można odstąpić od umowy zawartej na odległość, tj. np. przez telefon, w terminie 14 dni od jej zawarcia, bez podawania przyczyn i bez ponoszenia żadnych kosztów z tego tytułu

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.ure.gov.pl/urzad/

Słowa kluczowe:
energetykaprąd
AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."