SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Jak wprowadzenie embarga na LPG może wpłynąć na państwa UE?

W dniu 4 marca 2024 r. w Brukseli odbyła się Rada UE ds. Energii. W jej trakcie poruszono tematy, takie jak bezpieczeństwo energetyczne, regulacje dotyczące gazu oraz elastyczność systemu elektroenergetycznego. 

Energetyka

Jakie wymagania dotyczące pomiaru oraz rejestracji wodoru odnawialnego?

W dniu 29 lutego 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 26 lutego 2024 r. w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wodoru odnawialnego transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe. 

Energetyka

Raporty do do Komisji Europejskiej w zakresie SZWO i F-GAZÓW

Komisja Europejska poinformowała, że od 13 lutego 2024 r. można składać raporty dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów) oraz substancji zubażających warstwę ozonową (SZWO).

Sprawozdania i opłaty

URE: niższe ceny gazu w taryfach sprzedawców

W dniu 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę obowiązującej w tym roku taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny.

Energetyka

Kiedy prognozy wytwarzania energii na lata 2024-2038?

Do 30 kwietnia 2024 r. przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej nie niższej niż 50 MW powinny złożyć regulatorowi aktualizację prognoz wytwarzania energii na lata 2024-2038.

Energetyka

Nowe wzory dokumentów za 2023 rok dla sektorów i podsektorów energochłonnych

Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował formularz wniosku oraz wykazy i wzory wymaganych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o rekompensaty za 2023 rok dla sektorów i podsektorów energochłonnych.

Procedury administracyjne

Niedługo mija czas złożenia sprawozdania w zakresie F-GAZÓW i SZWO

W dniu 28 lutego 2024 r. mija termin złożenia sprawozdania, o którym mowa w art. 39 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych w zakresie Fluorowanych Gazów Cieplarnianych (F-GAZY) i Substancji Zubożających Warstwę Ozonową (SZWO) za 2023 rok.

Ochrona powietrza i akustyka

Wydłużenie przyjmowania wniosków na wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na zmianę daty końcowej trwania naboru przeprowadzanego w konkursie FENX.02.04-IW.01-002/23.

Ochrona wody i gleby

Wsparcie dla funkcjonowanie sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.

Zarządzanie ochroną środowiska

Dyrektywa wzmacniająca prawa konsumentów w procesie transformacji ekologicznej zatwierdzona

Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Zarządzanie ochroną środowiska