Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKonfederacja Lewiatan wyliczyła kilkanaście wad projektu ustawy o ROP. Pracodawcy domagają się przygotowania nowego projektu ustawy, ponieważ ich zdaniem, ten przygotowany przez resort klimatu i środowiska nie nadaje się do dalszych prac. Ich zdaniem projekt jest niezgodny z dyrektywą odpadową, którą ma implementować, a także polskimi regulacjami, włącznie z postanowieniami konstytucji.
Prezes URE zmodyfikował przyjęty w 2018 r. Regulamin Rynku Mocy, zatwierdzając zmiany określone w Kartach aktualizacji nr 3 i 4.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Zgodnie z jego treścią zmiany nowe zasady ustalania opłat za pobór wód, zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2024 roku, a nie tak jak pierwotnie planowano od 1 stycznia 2022 roku.
Ponad 1700 gmin otrzyma dodatkowe fundusze na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Pieniądze mają być przekazane jeszcze w tym roku. To kolejne działanie w ramach Polskiego Ładu.
Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Jakie zmiany wprowadzi?
W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022.
Od 22 listopada 2021 roku będzie można składać wnioski o dotacje na zakup pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem. Wsparcie obejmie samochody osobowe oraz dostawcze, a także pojazdy kategorii L i mogą się o nie ubiegać przedsiębiorstwa, samorządy i inne instytucje.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło pilne działania, ukierunkowane na unormowanie sytuacji na rynku energii. Zainicjowano prace nad nowelizacją ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, która ma przywrócić możliwość zawierania w określonych przypadkach transakcji pozasesyjnych (OTC) bez przeprowadzenia postępowania przetargowego.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępniła formularz realizacji przedsięwzięć dotyczących bezpieczeństwa. Zdaniem GDOŚ ujednolicenie formy zgłoszenia przedsięwzięcia to ułatwienie zarówno dla inwestora, jak i dla regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Wykorzystanie przez wnioskodawcę odpowiedniego formularza umożliwia skuteczne przekazanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących planowanego przedsięwzięcia.
Pełnomocnictwo dołączane do wniosków o wpis do BDO, musi być opatrzone jednym z wymienionych niżej podpisów. Nie można dołączać zeskanowanego pełnomocnictwa papierowego, gdyż taki wniosek lub sprawozdanie zostanie zwrócone do podmiotu w celu złożenia korekty.