Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPremier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma złagodzić skutki rosnącej w ekspresowym tempie inflacji. Ze wsparcia skorzystają głównie gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach, ale z części założeń tarczy skorzystają wszyscy Polacy.
Obecnie wszystko drożeje, inflacja szaleje. Okazuje się, że w ostatnim czasie wzrosły także koszty gospodarowania odpadami komunalnymi. Czym jest to spowodowane? IOŚ-PIB opublikował raport, w którym wskazuje możliwe przyczyny.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
InPost uruchomił nową, ale darmową usługę Elektro Zwroty. Do paczkomatów można wkładać paczki z elektrośmieciami. Przygotowane paczki ze starą elektroniką i małym sprzętem AGD z paczkomatów będą odbierać kurierzy. Oznacza to, że nie trzeba szukać specjalnych punktów odbioru elektroodpadów.
Dnia 2 grudnia 2021 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 8 listopada 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. Nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić przy budowie dróg około 400 mln zł.
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak, powstaną te odpady, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia - recyklingu lub innych procesów odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Wciąż niechętnie segregujemy śmieci lub robimy to źle. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce.
Zakończyły się konsultacje planów gospodarowania wodami raz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. W tegorocznych spotkaniach uczestniczyło ponad 3,5 tys. przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych mieszkańców oraz przedsiębiorców. Wpłynęło 2 tys. wniosków, które są obecnie analizowane.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zwrócił uwagę, że obrót odpadami stwarza pole do nadużyć dla nieuczciwych przedsiębiorców, co w konsekwencji utrudnia uzyskiwanie dochodów i utrzymanie się na rynku osobom działającym zgodnie z prawem. Dlatego też wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import odpadów będzie pod specjalnym nadzorem.
Wody Polskie, po ustaleniu wysokości opłaty stałej za usługi wodne, powinny przekazać informację o tej opłacie oraz o sposobie jej obliczenia przedsiębiorstwom zobligowanym do uiszczenia tej opłaty. Co jeśli gdy przedsiębiorca nie otrzymał takiej informacji?
Dnia 19 listopada 2021 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska 1 z 21 października 2021 r. w sprawie rejestru magazynów energii elektrycznej. Rozporządzenie określa wzór rejestru magazynów energii elektrycznej, wzór informacji przekazywanej przez posiadacza takiego magazynu w celu dokonania wpisu do rejestru oraz format danych zamieszczanych w rejestrze magazynów energii.