SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Będą pieniądze na poszukiwanie złóż termalnych

Od 3 stycznia 20222 roku będzie można składać wnioski do NFOŚiGW o dotacje na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Nabór potrwa do 30 czerwca 2022 r. Do rozdysponowania jest 70 mln zł.

Dotacje i pożyczki
04.11.2021

Komisja Europejska przyjęła nowe limity stężenia chemikaliów w odpadach

28 października 2021 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed niektórymi szkodliwymi substancjami. Chodzi o tzw. trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) występujące w odpadach.

Ochrona powietrza i akustyka
04.11.2021

„Polska Strategia Wodorowa” przyjęta przez Radę Ministrów

2 listopada 2021 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej. Jakie cele określa?

Ochrona powietrza i akustyka
03.11.2021

Problemy techniczne z BDO utrudniają pracę urzędnikom 

Nie tylko przedsiębiorcy korzystają z systemu BDO. Urzędy marszałkowskie również logują się do systemu i podobnie jak przedsiębiorcy zgłaszają zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Co przysparza najwięcej trudności?

Odpady i BDO

Szczyt klimatyczny COP26 - trwają negocjacje w sprawie klimatu 

W niedzielę 31 października rozpoczęła się 26. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, znana jako COP26. Do 12 listopada przedstawiciele 197 państw będą dyskutować o tym, jak zatrzymać zmiany klimatyczne na świecie. Jakie jest stanowisko Polski w tej kwestii?

Ochrona powietrza i akustyka
02.11.2021

Nowy Polski Ład w ochronie środowiska

Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.

Ochrona powietrza i akustyka
29.10.2021

Nowy minister klimatu i środowiska

Dnia 26 października 2021 roku Prezydent RP powołał nowego ministra klimatu i środowiska. Funcję tę będzie teraz pełniła Anna Moskwa. 

Zarządzanie ochroną środowiska
27.10.2021

Co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać dodatek energetyczny 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.

Energetyka
22.10.2021

Od 1 stycznia 2022 roku nowe kary za zanieczyszczanie wód azotanami 

Rolnicy, którzy nie stosują się do zapisów “Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, od nowego roku zapłacą wyższe kary. 

Kontrole i kary
22.10.2021

Wody Polskie inwestują w rozwój nowoczesnych technologii

Żeby zwiększyć skuteczność ochrony mieszkańców kraju przez skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych oraz efektywnie zarządzać wodami, Wody Polskie chcą zmodernizować i rozbudować Centra Operacyjne we Wrocławiu i Krakowie. Ponadto planują utworzyć ośrodki monitoringu dla jednostek w Gliwicach i Rzeszowie. Dzięki wprowadzeniu jednolitych i spójnych systemów teleinformatycznych, pracujących w czasie rzeczywistym, możliwe będzie wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców dorzeczy Odry i Wisły, a także usprawnienie odrzańskiej żeglugi śródlądowej.

Ochrona wody i gleby
21.10.2021