Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz21 grudnia 2021 r. wejdą w życie przepisy nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie unieszkodliwiania oraz magazynowania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych. Poprzednie rozporządzenie dotyczące tej kwestii zostało uchylone z dniem 6 września 2021 r.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Ministerstwem Infrastruktury i Wodami Polskimi łączą siły, aby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, której, której najważniejszą zmiana jest wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta. Ustawa trafiła do podpisu Prezydenta.
Dnia 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi, minister klimatu będzie mógł zezwolić gminie na łączne zbieranie odpadów tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych oraz szkła. Oczywiście, żeby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki.
30 listopada Komisja Europejska poinformowała , że przedłuży system aukcyjny – do 31 grudnia 2027 roku. To dobra wiadomość, gdyż jest to główny polski program wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.
Ceny energii wciąż szaleją, rachunki za prąd są i będą coraz wyższe. Dlatego dobrą wiadomością jest to, że od 2022 roku opłata za OZE, którą muszą uiszczać wszyscy odbiorcy prądu, będzie ponad dwukrotnie niższa niż w tym roku.
Dnia 29 listopada 2021 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 22 listopada 2021 r. w sprawie wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości (Dz.U. z 2021 r., poz. 2172). Dzięki niemu będzie można zrealizować tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań. Dotacje ruszają już 1 stycznia 2022 roku.
Już 7 stycznia 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków w programie priorytetowym „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”. Dzięki niemu w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru. Budżet programu wynosi 870 mln zł.
Sytuacja na rynku surowców energetycznych, mniejsze zapotrzebowanie na produkowaną z węgla energię elektryczną, polityka klimatyczna Unii Europejskiej i pandemia zachwiały stabilne funkcjonowanie branży górniczej. Stąd potrzeba optymalizacji dotychczasowych zasad funkcjonowania sektora węgla kamiennego.
Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 roku. Rozporządzenie ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Dlaczego przygotowano ten projekt i ile ostatecznie odpadów opakowaniowych będzie poddawanych recyklingowi.