Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrezes Urzędu Regulacji Energetyki wyliczył, że jednostkowa stawka kary za niewykonanie obowiązku mocowego na rok 2022 będzie wynosiła 4 437,68 zł/MWh. W 2021 roku stawka ta wynosiła 4 263,47 zł/MWh.
Znowelizowana ustawa wprowadziła nowy warunek dla uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Zgodnie z nowymi przepisami przedmiot lub substancja będą spełniały szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6.
W przyszłym roku nabór na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP) za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji został zaplanowany w terminie od 14 do 16 marca 2022 r. Wartość premii w marcowym naborze może wynieść ponad 11 mld zł. Premią może zostać objęte 72 TWh energii elektrycznej.
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi składania corocznej informacji o poziomie działalności, przez instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS), KOBIZE przypomina, że od 2021 roku nie ma już tego obowiązku. Obecnie trzeba składać raporty dotyczące poziomu działalności (raport ALC). Termin na złożenie raportu upływa 31 marca 2022 rok.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża jednoznaczne poparcie dla inicjatywy polskiego rządu, by na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej postawić wniosek o natychmiastowe zawieszenie funkcjonowania unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) lub wyłączenie Polski z tego systemu do czasu jego reformy” – tak napisano w uchwale Sejmu.
Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, trafi, na ten cel przeznaczono z budżetu państwa bezprecedensową kwotę w wysokości ponad 4 mld zł.
Dnia 7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”(PSW), która określa konkretne cele budowy gospodarki wodorowej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku. Nowe przepisy przewidują surowsze kary za niszczenie środowiska naturalnego.
Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę Prawo energetyczne, która ma zminimalizować podwyżki cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych. Ma się to odbywać, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego.
Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć rozwój transportu elektrycznego w Polsce. Ustawa wdraża przepisy dyrektyw unijnych oraz rozszerza uprawnienia inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) oraz Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) o możliwość przeprowadzania kontroli doraźnych, w przypadku podejrzenia wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, z uwagi na awarie lub uszkodzenia powstałe w trakcie eksploatacji stacji oraz punktów ładowania.