Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazCeny energii wciąż szaleją, rachunki za prąd są i będą coraz wyższe. Dlatego dobrą wiadomością jest to, że od 2022 roku opłata za OZE, którą muszą uiszczać wszyscy odbiorcy prądu, będzie ponad dwukrotnie niższa niż w tym roku.
Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 roku. Rozporządzenie ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Dlaczego przygotowano ten projekt i ile ostatecznie odpadów opakowaniowych będzie poddawanych recyklingowi.
Obecnie wszystko drożeje, inflacja szaleje. Okazuje się, że w ostatnim czasie wzrosły także koszty gospodarowania odpadami komunalnymi. Czym jest to spowodowane? IOŚ-PIB opublikował raport, w którym wskazuje możliwe przyczyny.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zwrócił uwagę, że obrót odpadami stwarza pole do nadużyć dla nieuczciwych przedsiębiorców, co w konsekwencji utrudnia uzyskiwanie dochodów i utrzymanie się na rynku osobom działającym zgodnie z prawem. Dlatego też wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import odpadów będzie pod specjalnym nadzorem.
Wody Polskie, po ustaleniu wysokości opłaty stałej za usługi wodne, powinny przekazać informację o tej opłacie oraz o sposobie jej obliczenia przedsiębiorstwom zobligowanym do uiszczenia tej opłaty. Co jeśli gdy przedsiębiorca nie otrzymał takiej informacji?
Konfederacja Lewiatan wyliczyła kilkanaście wad projektu ustawy o ROP. Pracodawcy domagają się przygotowania nowego projektu ustawy, ponieważ ich zdaniem, ten przygotowany przez resort klimatu i środowiska nie nadaje się do dalszych prac. Ich zdaniem projekt jest niezgodny z dyrektywą odpadową, którą ma implementować, a także polskimi regulacjami, włącznie z postanowieniami konstytucji.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Zgodnie z jego treścią zmiany nowe zasady ustalania opłat za pobór wód, zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2024 roku, a nie tak jak pierwotnie planowano od 1 stycznia 2022 roku.
W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022.
Nie tylko przedsiębiorcy korzystają z systemu BDO. Urzędy marszałkowskie również logują się do systemu i podobnie jak przedsiębiorcy zgłaszają zastrzeżenia co do jego funkcjonalności. Co przysparza najwięcej trudności?
15 października 2021 roku mija termin na uiszczenie opłaty recyklingowej za torby jednorazowego użytku oferowane klientom w jednostkach handlowych.