Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Łagodna zima, niewielkie opady i brak zatorów lodowych – tak w skrócie można podsumować sezon zimowy 2024/2025. Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwoliły Wodom Polskim kontynuować działania naprawcze po powodzi z września 2024 roku.
Środowiska naukowe krytykują plany utrzymania wód przygotowane przez Wody Polskie na najbliższe sześć lat. Ich zdaniem przyjęte założenia mogą pogłębić problem suszy, zamiast mu zapobiegać. Państwowa Rada Ochrony Przyrody oraz Komitet ds. Kryzysu Klimatycznego PAN apelują o opracowanie nowych planów, dostosowanych do wyzwań klimatycznych.
Pobierz wzór sprawozdania z realizacji KPOŚK w 2024 r. Ankieta obejmuje zarówno rozliczenie realizacji KPOŚK za 2024 rok, jak i zgromadzenie danych dotyczących przyszłych inwestycji w aglomeracjach, mających na celu wypełnienie wymogów unijnej dyrektywy ściekowej.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło proces aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (VII AKPOŚK) na rok 2025. Gminy mają czas do 28 lutego 2025 roku, aby dostarczyć wymagane informacje. Sprawdź, jakie dane należy zgromadzić, aby spełnić wymogi.
Wody Polskie przekazują informację, że nie planuje się prostowania rzek w ramach planów utrzymania wód – informacje krążące w mediach społecznościowych są nieprawdziwe. Wody Polskie wyjaśniają szczegóły i zapraszają do udziału w konsultacjach społecznych.
7 stycznia 2025 r. ruszyły konsultacje społeczne projektów jedenastu Planów utrzymania wód (PUW) oraz towarzyszących im Prognoz oddziaływania na środowisko. Proces konsultacyjny obejmie cały kraj i potrwa do 31 stycznia 2025 r.
PGW Wody Polskie prowadzą działania mające na celu usuwanie skutków powodzi i powstałych szkód w celu przeciwdziałania i usuwania bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Prace te są realizowane zgodnie z unijnymi i krajowymi regulacjami, w tym wytycznymi Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). Działania te mają przywrócić ekosystemy wodne do stanu sprzed powodzi, jednocześnie zwiększając ich odporność na przyszłe zagrożenia.
Średnia cena gazu ziemnego importowanego z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w drugim kwartale 2024 roku wyniosła 148,64 zł/MWh. Oznacza to spadek o 9,5% w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku. W odniesieniu do analogicznego okresu w roku 2023, cena ta była niższa o ponad 16%.
Wody Polskie mogą ubiegać się o dofinansowanie 25 projektów z unijnego programu FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Projekty Wód Polskich dotyczą działań z zakresu renaturyzacji i poprawy stanu wód oraz ochrony przed powodzią i suszą. Wnioski można składać od września.
Unia Europejska przekaże ponad 7 mld zł na rozwój retencji na obszarach miejskich w Polsce do 2027 roku. W ramach programu FEnIKS dofinansowane będą m.in. działania z zakresu renaturyzacji wód, budowy i modernizacji urządzeń retencyjnych i przeciwpowodziowych. Wśród beneficjentów środków europejskich są Wody Polskie.
Wody Polskie oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zawarły porozumienie w sprawie wydawania dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi dla jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych, przy projektach realizowanych w ramach polityki spójności.
W dniu 9 maja 2024 r. w Katowicach zakończył się XVI Europejski Kongres Gospodarczy. W jego trakcie odbyła się także wymiana idei, doświadczeń, komentarzy i rekomendacji w zakresie perspektyw dla krajowej i europejskiej gospodarki wodnej.
W dniu 2 maja 2024 r. Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podpisał porozumienie dotyczące partnerstwa przy realizacji projektu prośrodowiskowego LIFE Drawa Bis. Projekt współfinansowany ze środków unijnych zakłada poprawę jakości wód i warunków środowiskowych w zlewni Drawy.
Ustawa z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry wprowadziła zmiany w systemie opłat za usługi wodne. W związku z tym modyfikacji wymagały wzory oświadczeń składanych do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przez podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne w celu ustalenia opłaty zmiennej za usługi wodne.
PGW Wody Polskie podpisały umowę z konsorcjum firm „Pectore-Eco” Sp. z o.o. oraz Łukasz Szkudlarek ekovert na opracowanie nowych planów utrzymania wód dla obszaru całego kraju.