Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Pamiętaj o złożeniu oświadczenia z poboru wód – termin mija 30 lipca 

30 lipca mija termin złożenia półrocznego oświadczenia dotyczącego poboru wód podziemnych i powierzchniowych. Obowiązek ten dotyczy również niektórych przypadków odprowadzania ścieków za II kwartał 2025 r. i wynika z przepisów Prawa wodnego.

Podstawa naliczenia opłat za usługi wodne

Zgodnie z art. 270 ust. 1 ustawy – Prawo wodne – opłata za usługi wodne składa się z części stałej oraz zmiennej. Wysokość tej drugiej ustalana jest na podstawie oświadczeń podmiotów zobowiązanych do jej uiszczania albo na podstawie pomiarów prowadzonych przez organy administracji w toku kontroli lub przeglądów pozwoleń wodnoprawnych.

Rejestr ilości pobranej wody

Firmy, które pobierają wodę z własnych ujęć – zarówno podziemnych, jak i powierzchniowych – mają obowiązek prowadzenia rejestru ilości pobranej wody i przekazywania go do właściwego organu. Dane te powinny być zbierane na podstawie pomiarów, np. przy użyciu wodomierza.

Gdzie należy przekazać oświadczenie

Oświadczenie stanowiące podstawę do naliczenia opłaty zmiennej za usługi wodne w zakresie poboru wód, odprowadzania wód opadowych lub roztopowych do wód, a także wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, należy złożyć do właściwego zarządu zlewni PGW Wód Polskich.

W przypadku usług wodnych polegających na zmniejszeniu naturalnej retencji terenowej, oświadczenie należy przekazać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Oświadczenie do WIOŚ

Dodatkowo, do 30 lipca należy przekazać rejestr ilości pobranej wody do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ). Sprawozdanie to składa się w ciągu 30 dni od zakończenia półrocza – czyli za I półrocze 2025 r. dokument należy przesłać do 30 lipca 2025 r.

Obowiązek ten wynika z art. 304 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Dotyczy on również podmiotów, które wprowadzają ścieki do wód lub do ziemi, jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym wskazano obowiązek prowadzenia pomiarów.

Niezłożenie sprawozdania w terminie może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości od 1000 zł do nawet 7500 zł. W trakcie kontroli inspektor WIOŚ może również zweryfikować legalizację wodomierza – warto zatem zadbać o jego aktualny stan.

Odrębność względem sprawozdania do Wód Polskich

Należy podkreślić, że omawiane sprawozdanie nie jest tożsame z kwartalnym raportem składanym do Wód Polskich. Jest to osobny obowiązek wynikający z odmiennych przepisów Prawa wodnego.

Zachowanie terminowości oraz znajomość obowiązków środowiskowych to podstawa, by uniknąć sankcji i problemów podczas kontroli.

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Redaktorka prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Propagatorka ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.