SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU (edycja II) Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Konsultacje społeczne Planów utrzymania wód rozpoczęte

7 stycznia 2025 r. ruszyły konsultacje społeczne projektów jedenastu Planów utrzymania wód (PUW) oraz towarzyszących im Prognoz oddziaływania na środowisko. Proces konsultacyjny obejmie cały kraj i potrwa do 31 stycznia 2025 r.

Plany utrzymania wód – kluczowe dla gospodarki wodnej

Plany utrzymania wód to strategiczne dokumenty planistyczne w gospodarce wodnej, opracowywane na podstawie art. 327 ustawy Prawo wodne. W dokumentach tych określono planowane działania utrzymaniowe, wskazano odcinki wód zagrożone utrudnieniem przepływu wód i spływu lodów oraz wymieniono budowle regulacyjne i urządzenia wodne o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wodnego i minimalizacji zagrożeń związanych z gospodarką wodną.

Spotkania konsultacyjne w 22 miastach

Konsultacje społeczne będą prowadzone w 22 miastach, w tym m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Spotkania te umożliwią mieszkańcom oraz zainteresowanym stronom zgłaszanie uwag i sugestii dotyczących zarówno projektów Planów utrzymania wód, jak i ich Prognoz oddziaływania na środowisko. Organizowane są stacjonarnie, według harmonogramu, który przedstawia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W trakcie trwania konsultacji wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać uwagi na temat projektów dokumentów. To ważny etap, który pozwoli uwzględnić opinie społeczności w finalnych wersjach planów.

Znaczenie dla ochrony środowiska

PUW oraz towarzyszące im prognozy środowiskowe to kluczowe narzędzia w zarządzaniu wodami w Polsce. Dzięki nim możliwe jest skuteczne planowanie działań chroniących zarówno środowisko naturalne, jak i społeczności narażone na skutki zagrożeń związanych z gospodarką wodną.

Źródło:

www.gov.pl/wody-polskie

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.