Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Celem systemu kaucyjnego ma być zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomów recyklingu. Nakładana kaucja ma stanowić zachętę do zwrotu opakowań i przyczynić się do zwiększenia ilości ponownie wykorzystywanych i przetwarzanych surowców stosowanych do wytwarzania opakowań.
Rada Europejska przyjęła 18 marca 2024 r. rozporządzenie mające zapewnić bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych. Jest to ostatni krok w procesie decyzyjnym.
Ekologia, recykling, gospodarka komunalna i ochrona środowiska to główne obszary, które obejmują Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele samorządów, pracownicy administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz firmy związane z gospodarowaniem odpadami i ochroną środowiska.
– recykling statków w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia 1257/2013
– prowadzący zakład recyklingu statków w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 z 20 listopada 2013 r. w sprawie recyklingu statków oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 i dyrektywę 2009/16/WE (Dz. Urz. UE L 330 z 10.12.2013, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem 1257/2013
– przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych, który w ramach tej działalności wystawia dokumenty DPR
– opłatę tą uiszcza przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce.
W zmienionej ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi określono docelowy poziom recyklingu odpadów opakowaniowych, który należy osiągnąć w 2030 roku. Ile będą wynosiły?
Po branży wodn.-kan. przyszedł czas na branżę recyklingu, która również wystosowała apel do Premiera m.in. o zamrożenie cen energii elektrycznej. Obecne marże na rynku energii mogą bowiem spowodować wstrzymanie produkcji.
Naukowcy z USA, Meksyku i Rosji dowiedli, że zużyte odpady medyczne można efektywnie wykorzystać. Okazuje się, że z masek chirurgicznych i blistrów po tabletkach można w tani sposób wyprodukować baterie.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział wejście w życie przepisów dotyczących systemu kaucyjnego. Jego celem będzie zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów.