Dostawy surowców krytycznych uporządkowane prawnie
Rada Europejska przyjęła 18 marca 2024 r. rozporządzenie mające zapewnić bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych. Jest to ostatni krok w procesie decyzyjnym.
Ostateczna wersja aktu zawiera dwa wykazy surowców (w jednym znalazły się 34 surowce krytyczne, w drugim – 17 surowców strategicznych), które mają kluczowe znaczenie dla transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz dla przemysłu obronnego i kosmicznego. W akcie wprowadzono trzy wskaźniki referencyjne rocznego zużycia surowców w UE: 10% surowców ma pochodzić z wydobycia własnego, 40% ma być przetwarzane w UE, a 25% ma pochodzić z recyklingu.
Nowe zasady
Aby ułatwić rozwój projektów strategicznych, państwa członkowskie utworzą pojedyncze punkty kontaktowe na stosownym poziomie administracyjnym i na odpowiednim etapie łańcucha wartości surowców krytycznych.
Maksymalny okres na wydanie pozwolenia na projekty wydobywcze będzie wynosił 27 miesięcy, a na projekty recyklingowe i przetwarzania – 15 miesięcy. Przewidziano pewne wyjątki, aby dać czas na konstruktywne konsultacje ze społecznościami lokalnymi, których będą dotyczyć projekty, oraz na przeprowadzenie w złożonych przypadkach adekwatnych ocen wpływu na środowisko.
Duże przedsiębiorstwa wytwarzające technologie strategiczne (np. producenci baterii, producenci wodoru czy wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych) będą musiały przeprowadzać ocenę ryzyka swojego łańcucha dostaw, co ma pomóc zidentyfikować słabe punkty.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: consilium.europa.eu