Kary za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu w gminach – 612 samorządów zapłaciło sankcje
Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że od 2020 roku 612 gmin zapłaciło kary za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu w gminach. Resort ostrzega, że Polska może nie zrealizować celów wyznaczonych na 2025 rok oraz kolejne lata. Zdaniem wiceminister Anity Sowińskiej konieczna jest gruntowna reforma systemu gospodarowania odpadami.
Wzrost liczby gmin niespełniających wymogów recyklingu
W 2023 roku aż 696 gmin nie osiągnęło wymaganego poziomu 35% przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i recyklingu. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 25%, a problem dotyczył 511 gmin. W 2020 roku, gdy poziom recyklingu liczony był tylko dla czterech frakcji odpadów (papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło), 50-procentowego poziomu nie udało się osiągnąć 1228 gminom.
Sankcje finansowe dla gmin za brak recyklingu
Od 2020 roku wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska ukarali 1664 gminy za brak recyklingu i niewywiązanie się z obowiązku osiągnięcia wymaganych poziomów. Nałożone kary sięgnęły w sumie 82 mln zł. Cześć gmin skorzystała jednak z możliwości zawieszenia lub umorzenia kary po wdrożeniu programu naprawczego. Niemniej, 612 gmin musiało zapłacić sankcje finansowe.
Problemy z recyklingiem w całej Unii Europejskiej
Ministerstwo Klimatu podkreśla, że kary za brak recyklingu nie dotyczą wyłącznie Polski. W lipcu 2024 roku Komisja Europejska wszczęła postępowania naruszeniowe wobec wszystkich państw członkowskich w tej sprawie. Każde państwo stosuje odmienne strategie, jednak osiągnięcie wyznaczonych celów pozostaje trudnym wyzwaniem.
Polska nie zrealizowała celu na 2020 rok (50% recyklingu) z powodu braków systemowych. Wyniki z ostatnich lat wskazują, że może mieć problem z osiągnięciem kolejnych progów: 55% w 2025 roku, 60% w 2030 roku i 65% w 2035 roku.
Zmiany w gospodarce odpadami a recykling w gminach
Wiceminister Anita Sowińska zapowiada zmiany, które mają usprawnić gospodarkę odpadami w Polsce i zminimalizować przypadki, w których gminy będą musiały płacić kary za brak recyklingu. Ministerstwo prowadzi obecnie ocenę masy bioodpadów poddawanych recyklingowi u źródła, co pozwoli gminom lepiej raportować poziomy recyklingu.
Resort pracuje także nad nowymi regulacjami prawnymi, które mają poprawić sytuację, w tym nad ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, nowelizacją ustawy o odpadach i zmianami dotyczącymi składowania odpadów. Planowane jest również wprowadzenie mechanizmów stabilizujących ceny i wymagania dla podmiotów zajmujących się gospodarowaniem odpadami.
Ministerstwo liczy, że nowe przepisy przyczynią się do poprawy wskaźników recyklingu i uniknięcia kolejnych sankcji finansowych dla gmin.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
samorzad.pap.pl