Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy o sygnalistach. Stanowią podstawę dokonywania zgłoszeń zarówno przez pracowników, jak i szefów firm, a także osoby współpracujące z daną firmą na podstawie innej niż stosunek pracy. Jak te przepisy wpływają na kwestie związane z ochroną środowiska?
GTSE24 to czwarta edycja konferencji Green Technologies for Sustainable Environment, po raz pierwszy organizowana w Europie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-26 września 2024 roku na kampusie Politechniki Poznańskiej, która jest gospodarzem konferencji, a patronat honorowy objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zielony Ład stanowi jeden z najważniejszych tematów roku 2024, gdyż zakłada ambitne i idealistyczne cele obejmujące różne sektory gospodarki. Głośno jest również o protestach rolników, co skłania do zastanowienia, jakie są przyczyny ich niezadowolenia. Przyjęta strategia ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, co przewiduje znaczące zmiany w całej Europie. Z czym jeszcze wiążą się zmiany i jak przyczyniają się do ochrony środowiska?
Karty charakterystyk substancji chemicznych są niezbędnym elementem zarządzania ryzykiem związanym z używaniem, przechowywaniem i transportem substancji chemicznych w miejscach pracy. W artykule omówimy, kiedy substancja musi mieć kartę charakterystyki, jakie informacje zawiera oraz jakie zmiany wprowadzono w 2023 roku.
ESG (Environmental, Social, Governance) to pojęcie, które dziś dominuje w dyskusjach biznesowych. Chociaż wielu przedsiębiorców wciąż nie przykłada dużej wagi do szczegółowego zapoznawania się z wytycznymi dotyczącymi odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, uznając je za nieobowiązkowe, raportowanie pozafinansowe staje się coraz bardziej niezbędne. Dotyczy to firm z różnych sektorów, nie tylko spółek giełdowych czy tych zatrudniających ponad 500 osób. Podkreśla to znaczenie transformacji w kontekście odpowiedzialności ESG, która nabiera coraz większego znaczenia na rynku globalnym.
To, że kieleckie święto branży komunalnej ma ogromne znaczenie dla rozwoju całego sektora, a także dla polskich samorządów i miast, zgodnie przyznawali odwiedzający 24. edycję targów Ekotech. W jednym miejscu niemal 80 firm z kilku krajów prezentowało innowacyjne rozwiązania do zarządzania odpadami, a liczne fora, debaty i konferencje były okazją do pozyskania nowych pomysłów i inspiracji. W tym samym czasie, w kieleckim ośrodku miały miejsce targi Autostrada i zawody biogospodarcze Hackathon.
System zarządzania środowiskiem (SZŚ) to system planowania, wdrażania, utrzymywania i kontrolowania działań z zakresu ochrony środowiska w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej. Wdrożony system zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie to obecnie standard w wielu korporacjach i jednostkach administracji publicznej. Zobacz webinar, który przybliża tę tematykę.
Targi Ekotech już od lat są areną prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. To tutaj kształtują się przyszłe kierunki gospodarowania odpadami, a prezentowane nowinki technologiczne i zaawansowane metody recyklingu odpowiadają na rosnące potrzeby całego środowiska naturalnego. Najbliższe spotkanie, od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce będzie pełne nowości i niespodzianek. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.
Już od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce odbędzie się kolejna 24. edycja Targów Ekotech - miejsce spotkań przedstawicieli samorządów, pracowników administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz wiodących firm z tego sektora. Głównymi obszarami poruszanymi podczas wydarzenia są zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami, recyklingiem i ekologią. W tym samym czasie zaplanowano święto budownictwa infrastrukturalnego Autostrada Nowa Infrastruktura, a także biogospodarcze zawody Hackathon.
Od 2024 roku dbanie o ESG (Environmental, Social and Governance) staje się nieuniknionym krokiem. Wpływa to na wiele aspektów działalności przedsiębiorstw, obejmując zarządzanie zasobami ludzkimi, komunikację i analizę ryzyka. Wdrażanie polityki ESG to szansa na budowanie zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk, co przyczyni się do sukcesu organizacji w długotrwałej perspektywie, przyciągając inwestorów. Od czego rozpocząć działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju?