Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRozporządzanie PPWR pochodzi od angielskich słów Packaging and Packaging Waste Regulation i potocznie jest nazywane rozporządzeniem opakowaniowym. To unijny akt prawny dotyczący opakowań i odpadów opakowaniowych. Jego celem jest ograniczenie ilości odpadów oraz zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu.
To akt prawny dotyczący ekoprojektowania, ustanawiający ramy dla wymogów w zakresie zrównoważonych produktów. Jest to skrót od rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1781 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram ustalania wymogów ekoprojektu w odniesieniu do zrównoważonych produktów oraz zmiany dyrektywy (UE) 2020/1828 i rozporządzenia (UE) 2023/1542 i uchylenia dyrektywy 2009/125/WE.
Regionalny zarząd gospodarki wodnej był polską jednostką budżetową odpowiedzialną za utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz realizację inwestycji w gospodarce wodnej. Działał w latach 2001–2017 pod nadzorem ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
Jest to akt prawny Unii Europejskiej, którego celem jest zachowanie i poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych, zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym. W Polsce jest wdrażana przede wszystkim, w postaci przeglądu i aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.
Jest to mechanizm zarządzania odpadami, który nakłada na producentów obowiązek organizacji i finansowania systemu zbierania oraz recyklingu odpadów powstałych z ich produktów. Ma on na celu zwiększenie efektywności recyklingu materiałów i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Rating ESG (Environmental, Social, Governance) to ocena, zwykle dokonywana przez niezależną firmę, która ocenia przedsiębiorstwo pod kątem środowiskowym, społecznym i zarządzania.
To potoczna nazwa dla Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.
dokument przygotowywany przez radę gminy na podstawie projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Regulamin musi być przekazany do zaopiniowania organowi regulacyjnemu, wraz z zawiadomieniem o tym przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
– recykling statków w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia 1257/2013
– poddanie gleby, ziemi i wód gruntowych działaniom mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie ilości substancji powodujących ryzyko, ich kontrolowanie oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się, tak aby teren zanieczyszczony przestał stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, z uwzględnieniem obecnego i, o ile jest to możliwe, planowanego w przyszłości sposobu użytkowania terenu. Remediacja może polegać na samooczyszczaniu, jeżeli przynosi największe korzyści dla środowiska