Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Tego rodzaju odpad zwykle stanowią pozostałości z procesu produkcyjnego – resztki paszy, zmiotki paszy itp. Trudno jednoznacznie wskazać skład chemiczny. Jest on uzależniony od rodzaju produkowanej paszy. Zazwyczaj jednak wyróżnić można w nim: kukurydzę, zboża, wysłodki buraczane, premiksy, tłuszcz paszowy i inne.
Jest to odpad z eksploatacji maszyn wykorzystywanych do obróbki metali. Stanowią go emulsje i roztwory z maszyn, które wymagają chłodzenia i smarowania podczas pracy.
Karta odpadu opisana jest na przykładzie srebra. Srebro to miękki, biały metal szlachetny o wysokim połysku, znany ze swojej przewodności cieplnej i elektrycznej, używany w jubilerstwie, elektronice oraz w innych dziedzinach przemysłu. Metale szlachetne (srebro, złoto, platynowce) zwykle towarzyszą metalom bazowym w ich koncentratach.
Beton to produkt otrzymany ze zmieszania spoiwa (zazwyczaj cementu), drobnoziarnistego wypełniacza (kruszywa) oraz wody. W zależności od jego ostatecznego przeznaczenia stosuje się różne receptury oraz dodaje inne składniki, takie jak specjalne domieszki chemiczne czy dodatki mineralne.
Karta odpadu przedstawiona jest na przykładzie cegły klinkierowej. Klinkier to materiał używany w budownictwie, często stosowany do produkcji cegieł, płytek i elementów wykończeniowych.
Tego odpad stanowią tkanki odzwierzęce. Mizdrowanie to mechaniczne usuwanie ze skór nadmiaru materii organicznej (tkanki łącznej, tłuszczu itp.).
Tego rodzaju odpady stanowią odpady metalowe z rolnictwa, sadownictwa, upraw hydroponicznych, leśnictwa, łowiectwa i rybołówstwa.
Serwatka stanowi uboczny produkt podczas przetwórstwa mleka, przy uzyskiwaniu serów dojrzewających, podpuszczkowych jak i twarogów. Jest to tzw. odciek, który pozostaje po reakcji strącania kazeiny.
Skład olejów jest różny, w zależności od pochodzenia ropy i technologii jej przerobu. W składzie tego rodzaju odpadów można spodziewać się występowania: węglowodorów łańcuchowych, pierścieniowych, nienasyconych i nasyconych, estrów wyższych alkoholi i kwasów karboksylowych, dodatków uszlachetniających.
Karta odpadu została omówiona na przykładzie farby ftalowej do drewna i metalu. Farba jest pigmentowaną ciekłą, upłynnioną lub stałą substancją, która po zastosowaniu na podłożu cienką warstwą przekształca się w powierzchniowy film. Jest najczęściej używana do ochrony, koloryzacji lub zapewnienia tekstury.
Karta odpadu jest omówiona na przykładzie surowca, jakim jest kakao. Zawartość białka w kakao wynosi zazwyczaj od 20 do 27%, natomiast poziom tłuszczu zwykle oscyluje w zakresie od 10 do 21%.
Rozpuszczalnik jest zwykle cieczą, ale może być również ciałem stałym lub gazem. Główne zastosowania rozpuszczalników dotyczą farb, zmywaczy do farb, atramentów i czyszczenia na sucho.
Odpadowa masa roślinna nie ma jednoznacznego składu chemicznego. Jest on uzależniony od rodzaju roślin, które stanowią odpad.
Karta opisana jest na przykładzie kulek keramzytowych. Kulki kermazytowe, dzięki swojej porowatej strukturze i lekkości, stanowią idealne medium do wsparcia systemów korzeniowych roślin, zapewniając doskonałą cyrkulację powietrza i równomierne nawadnianie. Są powszechnie stosowane w uprawach hydroponicznych ze względu na swoje właściwości, które sprzyjają optymalnemu wzrostowi i rozwojowi roślin.
Karta opisana jest na przykładzie kwasu borowego. Kwas borowy to słaby kwas nieorganiczny, często stosowany jako antyseptyk, insektycyd oraz w wielu innych zastosowaniach przemysłowych i laboratoryjnych.