Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKarta odpadu przedstawiona jest na przykładzie formy gipsowej. Siarczan wapnia dwuwodny jest powszechnie występującym minerałem i składnikiem naturalnego gipsu. Ma wiele za-stosowań w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, budownictwo, przemysł spożywczy i inne.
Karta odpadu jest opisana na przykładzie mieszanki odpadów zużytych i uszkodzonych form kokilowych z grafitu zanieczyszczonych aluminium. Formy kokilowe z grafitu są wykonane z wysokiej jakości grafitu przemysłowego, który jest czystą formą węgla.
Karta odpadu jest opisana na przykładzie torfu. Popiół z torfu może być wykorzystywany jako surowiec, dodatek w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych lub na przykład jako materiał do budowy dróg. Popiół lotny z torfu może być wykorzystywany do zastępowania najdrobniejszego materiału kruszywa lub części cementu. Może on być również wykorzystywany do oczyszczania ścieków.
Karta odpadu opisana jest na przykładzie srebra. Srebro to miękki, biały metal szlachetny o wysokim połysku, znany ze swojej przewodności cieplnej i elektrycznej, używany w jubilerstwie, elektronice oraz w innych dziedzinach przemysłu. Metale szlachetne (srebro, złoto, platynowce) zwykle towarzyszą metalom bazowym w ich koncentratach.
Beton to produkt otrzymany ze zmieszania spoiwa (zazwyczaj cementu), drobnoziarnistego wypełniacza (kruszywa) oraz wody. W zależności od jego ostatecznego przeznaczenia stosuje się różne receptury oraz dodaje inne składniki, takie jak specjalne domieszki chemiczne czy dodatki mineralne.
Karta odpadu przedstawiona jest na przykładzie cegły klinkierowej. Klinkier to materiał używany w budownictwie, często stosowany do produkcji cegieł, płytek i elementów wykończeniowych.
Azbest to nazwa włóknistych minerałów z grupy amfiboli i serpentynów, które łatwo rozdzielają się na długie, cienkie, pojedyncze włókna, nazywane fibrylami. Jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Wdychanie azbestowych włókien może prowadzić do poważnych schorzeń płuc. Dlatego też, ze względu na ryzyko zdrowotne, azbest jest obecnie ściśle regulowany i jego stosowanie jest ograniczone lub zakazane w wielu krajach.
Odpad ten powstaje, gdy żużel paleniskowy i lotny popiół łączą się i następnie są odprowadzane z komory paleniskowej przy użyciu płynów. Popiół denny to materiał niepalny, który osadza się na dnie kotła i pozostaje w postaci nieskonsolidowanego popiołu. Jeśli temperatura podczas spalania jest wyższa niż temperatura, przy której popiół staje się palny, to ten popiół zostaje w postaci płynnego żużla, aż do momentu, gdy zostanie usunięty z dna kotła jako żużel paleniskowy.