Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazTego rodzaju odpad zwykle stanowią pozostałości z procesu produkcyjnego – resztki paszy, zmiotki paszy itp. Trudno jednoznacznie wskazać skład chemiczny. Jest on uzależniony od rodzaju produkowanej paszy. Zazwyczaj jednak wyróżnić można w nim: kukurydzę, zboża, wysłodki buraczane, premiksy, tłuszcz paszowy i inne.
Tego rodzaju odpady stanowią odpady metalowe z rolnictwa, sadownictwa, upraw hydroponicznych, leśnictwa, łowiectwa i rybołówstwa.
Serwatka stanowi uboczny produkt podczas przetwórstwa mleka, przy uzyskiwaniu serów dojrzewających, podpuszczkowych jak i twarogów. Jest to tzw. odciek, który pozostaje po reakcji strącania kazeiny.
Karta odpadu jest omówiona na przykładzie surowca, jakim jest kakao. Zawartość białka w kakao wynosi zazwyczaj od 20 do 27%, natomiast poziom tłuszczu zwykle oscyluje w zakresie od 10 do 21%.
Odpadowa masa roślinna nie ma jednoznacznego składu chemicznego. Jest on uzależniony od rodzaju roślin, które stanowią odpad.
Karta opisana jest na przykładzie kulek keramzytowych. Kulki kermazytowe, dzięki swojej porowatej strukturze i lekkości, stanowią idealne medium do wsparcia systemów korzeniowych roślin, zapewniając doskonałą cyrkulację powietrza i równomierne nawadnianie. Są powszechnie stosowane w uprawach hydroponicznych ze względu na swoje właściwości, które sprzyjają optymalnemu wzrostowi i rozwojowi roślin.
Agrochemikalia to takie środki jak pestycydy, herbicydy czy nawozy, używane do zarządzania ekosystemami w rolnictwie. Są używane do ochrony roślin przed szkodnikami, chwastami i do nawożenia gleby.
Ten odpad jest omówiony na przykładzie drożdży. Są to jednokomórkowe organizmy, wykorzystywane szeroko w przemyśle gorzelniczym oraz piekarniczym.
Karta opisana jest na przykładzie konserwantu NaCl (chlorek sodu). Chlorek sodu jest powszechnie stosowany jako składnik soli kuchennej i innych produktów spożywczych. Jest również wykorzystywany w konserwacji ryb poprzez solenie.
Karta odpadu 02 02 80* dotyczy odpadowej tkanki zwierzęcej, która wykazuje właściwości niebezpieczne - w tym wirusa świńskiej grypy. Do odpadowej tkanki zwierzęcej można zaliczyć różne części i pozostałości po zwierzętach, takie jak skóra, kopyta, krew, pióra, ośrodki zwierzęce, tusze, łapki, racice, jelita, treść przewodu pokarmowego itp.