Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazBrzeczka garbująca zawierająca chrom to ciecz powstała w wyniku procesu garbowania skóry, gdzie używa się związków chromu do stabilizacji kolagenu w skórze, co nadaje jej trwałość i elastyczność. Proces ten generuje odpady płynne, które zawierają resztki chromu, soli i organicznych zanieczyszczeń.
Tego odpad stanowią tkanki odzwierzęce. Mizdrowanie to mechaniczne usuwanie ze skór nadmiaru materii organicznej (tkanki łącznej, tłuszczu itp.).
Odwłaszanie i wapnowanie mają na celu usunięcie włosia, naskórka i pewnej ilości białek fibrylarnych z skóry, aby przygotować ją do usunięcia mięsa i tłuszczu w procesie mizdrowania. Włosy, cebulki włosów, naskórek i tłuszcz są usuwane zwykle za pomocą chemicznych i mechanicznych metod.
Po garbowaniu skór wykonuje się obróbkę, zwane również wykańczaniem kąpielowym. Polega ona na neutralizacji, płukaniu, dogarbowaniu, barwieniu i natłuszczaniu skóry. Te procesy najczęściej odbywają się w jednym pojemniku. W tym etapie produkcji mogą być również wykonane specjalistyczne czynności, takie jak nadanie skórze określonych właściwości, np. hydrofobowych, wodoodpornych, oleofobowych, przepuszczalności dla gazu, ognioodporności, ścieralności lub antyelektrostatyczności.
Skład chemiczny tekstyliów zależy głównie od materiałów, z których została wykonana tkanina. Wyróżniamy dwa główne rodzaje włókien: naturalne i sztuczne. Przykładem włókna naturalnego jest bawełna, natomiast do włókien sztucznych zalicza się na przykład poliestrowe, które są wytwarzane z ropy naftowej.