Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKarta odpadu została omówiona na przykładzie farby ftalowej do drewna i metalu. Farba jest pigmentowaną ciekłą, upłynnioną lub stałą substancją, która po zastosowaniu na podłożu cienką warstwą przekształca się w powierzchniowy film. Jest najczęściej używana do ochrony, koloryzacji lub zapewnienia tekstury.
Rozpuszczalnik jest zwykle cieczą, ale może być również ciałem stałym lub gazem. Główne zastosowania rozpuszczalników dotyczą farb, zmywaczy do farb, atramentów i czyszczenia na sucho.
Przedstawiamy karty odpadu omówione na przykładzie cyny oraz aluminium.
Różnorodne metale znajdują niezwykle szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu.
Odzież to elementy noszone na ciele, które zazwyczaj są wykonane z tkanin lub tekstyliów. Może także zawierać elementy wykonane ze skóry zwierzęcej, futra lub innych cienkich arkuszy materiałów. Skład chemiczny odzieży zależy głównie od materiałów, z których została wykonana. Wyróżniamy dwa główne rodzaje włókien: naturalne i sztuczne.
Tekstylia to materiały używane w różnych sektorach, takich jak rolnictwo, budownictwo, przemysł spożywczy, chemiczny i turystyka. Zapotrzebowanie na tekstylia jest bezpośrednio związane z wzrostem gospodarczym, produkcją przemysłową i handlem, zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym. Tekstylia mają szerokie zastosowanie w różnych produktach. Z jednej strony, można stworzyć ciężkie, gęste tkaniny, które są używane do produkcji toreb, worków, elastycznych opakowań, wykładzin czy siedzisk. Z drugiej strony, lekkie włókniny są wykorzystywane jako trwałe papiery, torebki herbaty, obrusy, poduszki, ręczniki. Mogą również służyć do wyrobu opakowań, a rosnące zainteresowanie tymi produktami otwiera nowe możliwości dla produktów tekstylnych na tym rynku.
Karta odpadu opisana jest na przykładzie wodorotlenku wapnia (Ca(OH)2), inaczej wapno gaszone, wapno lasowane.
Wodorotlenek wapnia (Ca(OH)2) to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków. Ma postać białego, bezwonnego ciała stałego o strukturze krystalicznej. Temperatura topnienia to 600°C (rozkład termiczny na tlenek wapnia i wodę), gęstość 2,24 g/cm³. Wykazuje słabą rozpuszczalność w wodzie oraz zdolność do tworzenia zawiesiny koloidalnej, znanej jako mleko wapienne, po zmieszaniu z wodą. Koncentrowane, nasycone roztwory mają silnie żrące działanie i wysokie pH, osiągając wartość około 12.
Tworzywa sztuczne to syntetyczne materiały polimerowe, które są wytwarzane sztucznie i posiadają różnorodne właściwości fizyczne i chemiczne. Potocznie nazywane są plastikami. Istnieją trzy główne formy plastiku, które przyczyniają się do powstawania odpadów z tworzyw sztucznych: mikroplastiki oraz mega i makro tworzywa sztuczne.
Ten odpad najczęściej powstaje w wyniku prac prowadzonych w ogrodach, parkach i na cmentarzach. Skład chemiczny odpadów jest zależny od rodzaju gleby oraz materiałów, które są usuwane, a najczęściej stanowią je utwory czwartorzędowe, takie jak piaski, żwiry i gliny.
Karta odpadu omawiana jest na przykładzie kwasu fosforowego.
Kwas fosforowy to nieorganiczny tlenowy kwas chemiczny. Składa się z trzech grup hydroksylowych. Jego wzór chemiczny to H3PO4. Nazwa systemowa to kwas fosforowy (V), co oznacza, że fosfor w tym związku ma pięć wiązań chemicznych i jest w V stopniu utlenienia. Ważne jest, aby go nie pomylić z kwasem fosforowym (III), który jest nazywany kwasem fosfonowym lub fosforawym.