Lasy Państwowe obliczyły swój ślad węglowy
Lasy Państwowe przeprowadziły kompleksowe obliczenie śladu węglowego, analizując emisje gazów cieplarnianych. Te dane stanowią fundament do podjęcia skutecznych działań na rzecz redukcji emisji i ochrony klimatu, co wpisuje się w coraz większą odpowiedzialność środowiskową przedsiębiorstw.
Wyniki pierwszego raportu
Całkowity ślad węglowy Lasów Państwowych w 2023 roku wyniósł 65 440,2 ton ekwiwalentu CO2 (CO2e) w ujęciu market-based. Jest to wartość obliczona na podstawie wskaźnika emisyjności konkretnego sprzedawcy energii.
W ujęciu location-based, czyli na podstawie średniego wskaźnika emisyjności dla Polski, ślad węglowy wyniósł 60 615,7 ton CO2e.
Jak podkreśla Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych, znajomość tych danych jest kluczowa dla podejmowania skutecznych działań mających na celu redukcję emisji. Chociaż Lasy Państwowe nie mają obowiązku raportowania emisji gazów cieplarnianych, organizacja zamierza wdrażać najlepsze praktyki we wszystkich obszarach swojej działalności.
Inwentaryzacja emisji w ramach projektu Lasy Węglowe
Inwentaryzacja została przeprowadzona w ramach projektu Lasy Węglowe i obejmowała tzw. zakresy 1 i 2 raportowania śladu węglowego. Analiza dotyczyła roku 2023. Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie, które powstają na przykład podczas spalania paliw w pojazdach, budynkach, urządzeniach oraz narzędziach będących własnością Lasów Państwowych lub nadzorowanych przez nie. Zakres 2 to emisje pośrednie, związane z produkcją energii elektrycznej i ciepła, które są kupowane i zużywane przez organizację.
Źródła emisji i planowane działania
Główne źródła emisji gazów cieplarnianych w Lasach Państwowych to paliwa transportowe (zakres 1) oraz energia elektryczna (zakres 2).
Najwięcej emisji pochodzi z nieruchomości (ponad 71%), a następnie z pojazdów (28%). Maszyny specjalistyczne odpowiadają za zaledwie 1% emisji.
Dekarbonizacja Lasów Państwowych
Wyniki pierwszego raportu wskazują, że organizacja musi skupić się na poprawie efektywności energetycznej budynków oraz na wymianie pojazdów na niskoemisyjne, aby ograniczyć emisje. Wpisuje się to w dotychczasowe starania Lasów Państwowych, które od kilku lat starają się realizować szereg inicjatyw dekarbonizacyjnych - prowadzenie audytów energetycznych budynków, produkcję energii z odnawialnych źródeł, w tym fotowoltaiki, oraz wykorzystanie pojazdów elektrycznych.
Przygotowania do kolejnych etapów
Lasy Państwowe, jako główny dostawca drewna w Polsce, muszą brać pod uwagę rosnące wymagania dotyczące raportowania śladu węglowego. Znacząca część odbiorców tego surowca już jest albo będzie w najbliższym czasie musiała ujawniać ślad węglowy swoich produktów, który powstał w trakcie ich wytworzenia. Bez informacji o śladzie węglowym od producenta surowca nie będą oni w stanie w pełni tego zrobić. Wymóg ten już teraz można porównać z potrzebą posiadania certyfikatów typu FSC/ PEFC.
W związku z tym trwają przygotowania do rozszerzenia inwentaryzacji i obliczania śladu węglowego produktów Lasów Państwowych w całym cyklu ich życia.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl. |
www.lasy.gov.pl