Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNa stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Dnia 2 grudnia 2021 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 8 listopada 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. Nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić przy budowie dróg około 400 mln zł.
Dnia 19 listopada 2021 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska 1 z 21 października 2021 r. w sprawie rejestru magazynów energii elektrycznej. Rozporządzenie określa wzór rejestru magazynów energii elektrycznej, wzór informacji przekazywanej przez posiadacza takiego magazynu w celu dokonania wpisu do rejestru oraz format danych zamieszczanych w rejestrze magazynów energii.
Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Jakie zmiany wprowadzi?
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępniła formularz realizacji przedsięwzięć dotyczących bezpieczeństwa. Zdaniem GDOŚ ujednolicenie formy zgłoszenia przedsięwzięcia to ułatwienie zarówno dla inwestora, jak i dla regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Wykorzystanie przez wnioskodawcę odpowiedniego formularza umożliwia skuteczne przekazanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących planowanego przedsięwzięcia.
Pełnomocnictwo dołączane do wniosków o wpis do BDO, musi być opatrzone jednym z wymienionych niżej podpisów. Nie można dołączać zeskanowanego pełnomocnictwa papierowego, gdyż taki wniosek lub sprawozdanie zostanie zwrócone do podmiotu w celu złożenia korekty.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP), który ma na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Filarem dla realizacji PSP będzie reforma prawa geologicznego i górniczego.
Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji.
10 września 2021 roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa Prawo wodne, zgodnie z zapisami której, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie będą już mogły odmówić wydania zgody na wprowadzanie do ich instalacji kanalizacyjnych ścieków przemysłowych. Oczywiście pod pewnymi warunkami.
Pomimo ogólnego celu mającego wpłynąć pozytywnie na środowisko nowe przepisy nie są korzystne dla inwestorów. Przede wszystkim ułatwią one działania osobom, które będą chciały zablokować dany proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja wzmocni pozycję organizacji ekologicznych, które będą mogły skuteczniej niż do tej pory wstrzymywać realizację przedsięwzięć.