Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKE proponuje wprowadzenie przepisów, dzięki którym zrównoważone produkty nie będą już wyjątkami a staną się normą, przyczyniając się tym samym do niezależności Europy w zakresie zasobów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy zmieniającej przepisy m.in. Prawa wodnego i Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy mają usprawnić prowadzenie inwestycji w Polsce.
Komisja wzywa Polskę (INFR(2019)2013) do wypełnienia zobowiązań wynikających z dyrektywy w sprawie składowania odpadów (dyrektywa 1999/31/WE).
Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium "Nowe obowiązki dla pojazdów o dmc 2,5-3,5: terminy, zezwolenia, powołanie zarządzającego".
Dnia 8 lutego 2022 r. w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw. Co on zakłada?
Ministerstwo klimatu poinformowało 28 stycznia 2022 r. o rozpoczęciu badań, które pomogą gminom w zaliczaniu przydomowego kompostowania do poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. 2022 poz. 178).
Trwają prace nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. Projekt zakłada utworzenie nowej komórki organizacyjnej GIOŚ - Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów. To jeden z elementów realizacji Polskiego Ładu.
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym, gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z formami trudniącymi się wywozem nieczystości.
Znowelizowana ustawa wprowadziła nowy warunek dla uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Zgodnie z nowymi przepisami przedmiot lub substancja będą spełniały szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6.