Gminy będą mogły sprawdzić, czy masz umowę na wywóz szamba
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym, gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z formami trudniącymi się wywozem nieczystości.
Opracowanie tych przepisów jest odpowiedzią na przeprowadzone przez NIK czterech kontroli w ostatnich latach. Wykazały one bowiem wiele nieprawidłowości, m.in. w sposobie pozbywania się nieczystości ciekłych przez mieszkańców nieruchomości. Dlatego też gminy będą mogły prowadzić kontrole tej kwestii i sprawdzać, czy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy z firmami trudniącymi się wywozem szamba.
Za utrudnianie lub udaremnianie władzom gminnym sprawdzenia, czy właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę na wywóz szamba, będzie grozić kara grzywny.
Projekt zmian ma też dostosować polskie przepisy do wymagań dotyczących odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych określonych w dyrektywie 91/271/EWG poprzez zapewnienie wszystkim gminom, realizującym inwestycje w prawidłowo wyznaczonych aglomeracjach, optymalnych warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych, umożliwiających wykonanie wszystkich zadań zaplanowanych w KPOŚK.
Żeby zrealizować ten cel projekt przewiduje wzmocnienie obowiązujących instrumentów prawnych w celu spełnienia przez Polskę w pełni wymagań dyrektywy Rady 91/271/EWG, przez:
-
doprecyzowanie procedury zmiany i likwidacji aglomeracji,
-
jednoznaczne wskazanie, że tereny o równoważnej liczbie mieszkańców wynoszącej 2 000 RLM lub więcej, powinny znaleźć się granicach aglomeracji,
-
doprecyzowanie, że KPOŚK obejmuje aglomeracje o równoważnej liczbie mieszkańców wynoszącej 2 000 RLM lub więcej, oraz inwestycje dotyczące rozbudowy urządzeń kanalizacyjnych.
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw – projekt z 20 grudnia 2021 roku