Czy na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne któryś z organów może zakazać przedsiębiorstwu korzystania z wód?
Ustawa Prawo wodne przyznaje organom Wód Polskich uprawnienia w zakresie kontrolowania gospodarowania wodami. Takim instrumentem sankcyjnym jest zakaz korzystania z wód.
Wydanie decyzji o zakazie korzystania z wód poprzedza kontrola gospodarowania wodami, która stanowi jeden z instrumentów zarządzania zasobami wodnymi. Kontrola ta należy do zadań dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Wykonującym kontrolę przysługuje szereg uprawnień, szczegółowo określonych w przepisach ustawy, w tym prawo do:
- wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości, na której znajdują się urządzenia wodne lub prowadzona jest działalność związana z korzystaniem z wód, czy też
- przeprowadzania niezbędnych pomiarów lub badań.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest decyzja o zakazie korzystania z wód,
- czy możesz dostać zakaz korzystania z wód,
- kto kontroluje gospodarowanie odpadami.
Z czynności kontrolnych sporządza się protokół kontroli, którego jeden egzemplarz doręcza się kontrolowanemu. Na podstawie ustaleń kontroli może zostać wydany zakaz korzystania z wód.
Decyzja o zakazie korzystania z wód
Taki zakaz nakładany jest w drodze decyzji administracyjnej przez odpowiedni organ Wód Polskich (Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej) na dany zakład (podmiot korzystający z wód, wykonujący urządzenia wodne lub inne czynności wymagające zgody wodnoprawnej) w sytuacji, gdy działa on bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.
Przepisy ustawy w omawianym zakresie nie wskazują czasu obowiązywania takiego zakazu oraz wpływu, jaki będzie on miał na ewentualne postępowanie zmierzające do naprawy tej sytuacji, czyli wydania decyzji wodnoprawnej. Ponadto pojęcie korzystania z wód zostało określone niezwykle szeroko, gdyż obejmuje ono powszechne, zwykłe i szczególne korzystanie z wód. Pamiętać należy, że na szczególne korzystanie z wód, jak i na korzystanie z usług wodnych wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.