SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Kolejna grupa towarów będzie objęta SENT

Ministerstwo finansów przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym  system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupa towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Przepisy mają związek z zakazem importu węgla z Rosji.

Nowe rozporządzenie na etapie projektu przewiduje, że system monitorowania SENT będzie dotyczył m.in. towarów objętych pozycjami Nomenklatury Scalonej (CN):

  • 2701 – węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla,
  • 2704 – koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany; węgiel retortowy

– jeżeli masa brutto przesyłki tych towarów przekracza 500 kg.

To samo ma dotyczyć towarów objętych pozycjami CN od 1507 do 1516, a także 1517, z wyłączeniem margaryny oraz margaryny płynnej – jeżeli masa brutto przesyłki towarów objętych tymi pozycjami przekracza 500 kg lub jej objętość przekracza 500 litrów.

W analogiczny sposób zostaną potraktowane niektóre towary, bez względu na pozycję CN, zawierające w swym składzie alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 50% objętości – skażone wskazanymi w rozporządzeniu substancjami (np. alkoholem izopropylowym).

Ważne

Projekt wymienia również m.in. towary objęte pozycją CN 3814 zawierające więcej niż 70% masy olejów ropy naftowej, inne niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy – jeżeli masa brutto przesyłki towarów objętych tą pozycją przekracza 500 kg lub jej objętość przekracza 500 litrów.

Ponadto zmiana ma polegać – w stosunku do poprzedzającego rozporządzenia MF z 20 sierpnia 2020 r. – na usunięciu nieaktualnego już przepisu, zgodnie z którym do 31 stycznia 2022 r. systemem monitorowania SENT nie były objęte towary z pozycji CN ex 2711 (gaz LPG), przemieszczane na podstawie dokumentu dostawy zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

W pozostałym zakresie brzmienie projektowanych przepisów stanowi co do zasady powtórzenie dotychczasowych regulacji.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, o którym mowa, jest on związany m.in. ze zmianami wprowadzanymi na mocy ustawy z 7 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Mając na względzie zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, ustawą tą zostanie wprowadzony zakaz przywozu i przewozu towarów objętych pozycjami 2701 oraz 2704 Wspólnej Taryfy Celnej, pochodzących z terytorium Federacji Rosyjskiej albo Białorusi, przez terytorium Polski, zaczynającego i kończącego się poza tym terytorium.

W związku z wprowadzeniem ww. zakazu, w celu zapewnienia monitorowania przewozu tych towarów – zostaną one objęte systemem SENT.

Wejście nowych regulacji w życie

Data wejścia w życie nowego rozporządzenia MF ma być skorelowana z początkiem obowiązywania wspomnianej wcześniej ustawy z 7 kwietnia 2022 r. Przy czym aby rozwiać wątpliwości podmiotów realizujących przewozy towarów objętych pozycją CN 2710 i CN 2704, w zakresie przewozów rozpoczętych przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, których zakończenie przewidziane jest po jego wejściu w życie – zawarto w nim przepis przejściowy (§ 3).

Wynika z niego, że w odniesieniu do tych przewozów będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

  • Projekt (z 8 kwietnia 2022 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
AUTOR Mariusz Olech
Mariusz Olech
Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.