Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach. Od 3 lipca plastikowe butelki sprzedawane w UE muszą obowiązkowo mieć nakrętki, które pozostają przymocowane po otwarciu. W Polsce te przepisy obowiązują od 1 lipca. To drobna zmiana, ale może znacząco zmniejszyć ilość odpadów plastikowych, które trafiają do środowiska.
Zielony Ład stanowi jeden z najważniejszych tematów roku 2024, gdyż zakłada ambitne i idealistyczne cele obejmujące różne sektory gospodarki. Głośno jest również o protestach rolników, co skłania do zastanowienia, jakie są przyczyny ich niezadowolenia. Przyjęta strategia ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, co przewiduje znaczące zmiany w całej Europie. Z czym jeszcze wiążą się zmiany i jak przyczyniają się do ochrony środowiska?
Z artykułu dowiesz się:
Rada Unii Europejskiej przyjęła pod koniec maja 2024 roku rozporządzenie w sprawie eko projektu, które ustanawia wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ruszyło z szerokimi konsultacjami dla usprawnienia programu Czyste Powietrze. Finansowanie programu będzie się odbywać ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz pieniędzy z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko.
Dnia 19 grudnia 2023 r. ministrowie osiągnęli porozumienie polityczne dotyczące dłuższego obowiązywania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń, które Rada UE przyjęła na podstawie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen energii, zwiększenie pewności dostaw gazu oraz zmniejszać zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedur oceny zgodności wyrobów wykorzystujących energię oraz ich oznakowania trafił 17 listopada 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji.
Unia Europejska planuje zasadzić do 2030 roku na swoim terenie co najmniej 3 miliardy dodatkowych drzew. To część szerszych działań na rzecz odbudowy lasów UE i walki ze zmianami klimatycznymi - podaje Ministerstwo Zdrowia.
Komitet ds. Wody, działający przy Federacji Przedsiębiorców Polskich, będzie zabiegał w Unii Europejskiej o ustanowienie specjalnego funduszu na inwestycje wodne. W październiku ma przedstawić w Parlamencie Europejskim nowe pomysły na ich finansowanie.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 sierpnia 2023 r. pojawił się projekt zmiany rozporządzenia dotyczącego udzielenia pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów w okresie 2021–2027.
Unia Europejska musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Po debacie, która odbyła się 12 lipca 2023 r., Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych Unii Europejskiej.
Posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili plany, uzgodnione już z Radą, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii na 2030 rok w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Unia Europejska planuje zasadzić do 2030 roku na swoim terenie co najmniej trzy miliardy drzew. To część szerszych działań na rzecz odbudowy unijnych lasów oraz walki ze zmianami klimatycznymi.
W dniu 16 marca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy zapewniające bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych. Sprawdź szczegóły.
Rozwój gospodarki niskoemisyjnej i ochronę środowiska ma wspierać startujący właśnie program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.
Od 1 stycznia 2023 r. zaczyna obowiązywać zgodnie z Załącznikiem nr III do Rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 517/2014 zakaz wprowadzania do obrotu w Unii Europejskiej „innych pianek” zawierających jako czynniki spieniające HFC o GWP 150 lub większym.