Cykl Dyrektywa SUP - Nowe oznaczenia na produktach
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorców będą obowiązywać liczne zmiany związane z obrotem jednorazowymi plastikowymi wyrobami. W tym tygodniu omawiana jest kwestia dotycząca obowiązku umieszczania odpowiednich oznaczeń na niektórych produktach z tworzyw sztucznych. Przedstawiony zostanie dokładny wygląd tych oznaczeń oraz informacja o rodzajach produktów, na których konieczne będzie ich umieszczenie.
Czego dotyczą zmiany
Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do sprzedaży produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takie jak np. plastikowe kubki, muszą teraz umieszczać na nich określone oznakowania.
Oznakowania te oraz sposób ich umieszczania na produktach lub opakowaniach są określone w rozporządzeniu wykonawczym, które wydała Komisja Europejska. Przedstawione zasady dotyczą standardów oznakowania, jakie powinny być stosowane na produkowanych artykułach jednorazowego użytku z plastiku. Akt ten zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące oznakowania poszczególnych produktów, w tym wzory oznakowań, kolory oraz sposób i ich umiejscowienia. Te przepisy są częścią większego działania mającego na celu zmniejszenie wpływu plastikowych produktów na środowisko naturalne.
Jakich produktów dotyczą zmiany
Produkty te zostały wymienione w załączniku nr 8 do Ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Oznaczenie wskazuje, że dany produkt zawiera tworzywa sztuczne lub został z nich wykonany, ewentualnie, że dany element produktu zawiera tworzywa sztuczne lub został z nich wykonany. Przekłada się to na negatywny wpływ na środowisko naturalne i zachęca do odpowiedniego postępowania z odpadem.
Oznaczenie obowiązkowo musi się znaleźć na:
-
podpaskach higienicznych, tamponach oraz aplikatorach do tamponów;
-
chusteczkach nawilżanych, tj. uprzednio nawilżonych chusteczkach przeznaczonych do higieny osobistej i uprzednio nawilżonych chusteczkach do użytku domowego;
-
wyrobach tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtry zawierające tworzywa sztuczne sprzedawane do używania łącznie z wyrobami tytoniowymi;
-
kubkach na napoje.
Kary pieniężne
Za brak umieszczenia odpowiedniego oznaczenia na powyższych produktach właściwy wojewódzki inspektor ochrony środowiska w drodze decyzji będzie mógł wymierzyć administracyjną karę pieniężną w wysokości od 10 tys. zł do nawet 100 tys. zł.
Produkty wymagające oznakowania, które zostały wprowadzone do obrotu przed 24 maja 2023 r. bez wymaganego oznakowania, mogą być obecnie sprzedawane albo przekazywane nieodpłatnie nabywcom na terytorium kraju lub wykorzystane na użytek własny do wyczerpania zapasów tych produktów. Na produktach wprowadzanych do obrotu przed dniem 4 lipca 2022 r. można umieszczać oznakowania za pomocą naklejek.
Dzięki tym zharmonizowanym specyfikacjom stworzonym na poziomie Unii Europejskiej, przedsiębiorcy zostają poprowadzeni, jak właściwie oznakować swoje wyroby, aby spełnić wymogi prawne i przyczynić się do redukcji negatywnego wpływu plastikowych produktów na środowisko.
Oznakowanie podpasek higienicznych, tamponów oraz aplikatorów do tamponów
Na opakowaniach podpasek higienicznych należy umieścić następujące oznakowanie drukowane:
Na opakowaniach tamponów i aplikatorów do tamponów należy umieścić następujące oznakowanie drukowane:
W Rozporządzeniu określone są szczegółowe wytyczne dotyczące umiejscowienia, rozmiaru oraz wzoru oznakowania, obejmujące także określone kolory.
Oznakowanie chusteczek nawilżanych
Na opakowaniach chusteczek nawilżanych należy umieścić następujące oznakowanie drukowane:
W Rozporządzeniu określone są szczegółowe wytyczne dotyczące umiejscowienia, rozmiaru oraz wzoru oznakowania, obejmujące także określone kolory.
Oznakowanie wyrobów tytoniowych z filtrami i filtrów sprzedawanych do używania z wyrobami tytoniowymi
Na opakowaniach jednostkowych i opakowaniach zbiorczych dla wyrobów tytoniowych z filtrami oraz na opakowaniach filtrów sprzedawanych do używania z wyrobami tytoniowymi należy umieścić następujące oznakowanie drukowane:
W Rozporządzeniu określone są szczegółowe wytyczne dotyczące umiejscowienia, rozmiaru oraz wzoru oznakowania, obejmujące także określone kolory, oddzielnie dla obu rodzajów produktów.
Oznakowanie kubków na napoje
Rozporządzenie rozróżnia kubki na napoje wykonane częściowo z tworzyw sztucznych oraz w całości z tworzyw sztucznych.
Kubki na napoje wykonane częściowo z tworzywa sztucznego powinny nosić następujące oznakowanie drukowane:
Kubki na napoje wykonane w całości z tworzywa sztucznego powinny nosić następujące oznakowanie drukowane lub grawerowane/wytłoczone:
DRUKOWANE
GRAWEROWANE/WYTŁOCZONE
W Rozporządzeniu określone są szczegółowe wytyczne dotyczące umiejscowienia (na różnych typach kubków), rozmiaru oraz wzoru oznakowania, obejmujące także określone kolory, oddzielnie dla kubków w całości/w części wykonanych z tworzywa sztucznego
Kolejne artykuły
W przyszłym tygodniu w ramach cyklu artykułów o Dyrektywie SUP ekspert będzie omawiał kampanie edukacyjne, co do których powstanie obowiązek finansowania przez przedsiębiorców wprowadzających do obrotu niektóre produkty. Zapraszamy w przyszły wtorek, 19 września.
Przeczytaj wszystkie artykuły omawiające obowiązki przedsiębiorców wynikające z Dyrektywy SUP. Zachęcamy do zapoznania się z tekstami dostępnymi na naszym portalu, aby kompleksowo zgłębić temat:
- Dyrektywa SUP - cykl artykułów dotyczących zmian
- Cykl Dyrektywa SUP - Jakich produktów dotyczą zmiany?
- Cykl Dyrektywa SUP - Zmiany dla branży gastronomicznej
- Cykl Dyrektywa SUP - Zmiany dla firm wprowadzających narzędzia połowu
- Cykl Dyrektywa SUP – Nowe opłaty
- Cykl Dyrektywa SUP - Zmiany dla producentów opakowań na napoje
- Cykl Dyrektywa SUP – Nowe oznaczenia na produktach
- Cykl Dyrektywa SUP – Publiczne kampanie edukacyjne
- Cykl Dyrektywa SUP – Zakazane produkty
- Cykl Dyrektywa SUP – Różni przedstawiciele producentów
- Cykl Dyrektywa SUP - Nowe podmioty w BDO
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (Dz.U. UE z 2019 r., L 155, str. 1)
- Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U.2020.1903 t.j.)
- Ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 877)
- Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020 r. ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w części D załącznika do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (Dz.U.UE.L.2020.428.57) (w tym obrazy)