Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 30 kwietnia 2024 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych. Co określa rozporządzenie?
W środę 25 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska i ograniczą ilość odpadów z opakowań w UE.
W odpowiedzi branży na apel skierowany do premiera Donalda Tuska o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach, MKiŚ podkreśla, że również widzi potrzebę zmian.
W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Nowa instalacja umożliwi przetworzenie aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie.
Naczelna Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę organów ochrony środowiska pod kątem wykonywania ich zadań wobec spalarni odpadów. Z kontroli wynika, że organy nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością.
Efektem porozumienia między resortem klimatu i środowiska a stroną niemiecką jest to, że 20 000 ton nielegalnych odpadów zalegających w Tuplicach wróci do Niemiec. Tak wynika z podsumowania rozmów, które przedstawiła 26 marca 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 18 marca 2024 r. udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej „System kaucyjny – postulowane zmiany” potwierdziła, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziała też zmiany. Jakie?
W dniu 13 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej.
W dniu 1 marca 2024 r. wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska wzięła udział w debacie „Budujemy system kaucyjny – jak biznes odpowiada na nowe wyzwania” zorganizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej. O czym była mowa?