TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe przepisy dotyczące prowadzenia składowisk odpadów

Obowiązuje już rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 19 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie składowisk odpadów. Przedstawiamy najważniejsze zmiany, które wprowadziło.

Nowelizacja wprowadza zmiany w rozporządzeniu ministra środowiska z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów.

Z artykułu dowiesz się:

  • gdzie nie mogę być lokalizowane składowiska odpadów
  • wymagania dotyczące poziomu wód podziemnych a poziomu wykopu dna składowiska odpadów
  • bariera geologiczna składowiska odpadów
  • instalacja do odprowadzania gazu składowiskowego
  • zasady rekultywacji
  • ekspertyza sanitarna składowiska odpadów

Gdzie nie mogą być lokalizowane składowiska odpadów

Rozporządzenie rozszerza zakres ograniczeń lokalizacji składowisk odpadów. Składowiska odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne i obojętne nie mogą być teraz lokalizowane również:

  • na obszarach ochronnych zbiorników wód podziemnych oraz w strefach ochronnych ujęć wody ujmowanej do zaopatrzania ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi,
  • w dolinach rzek, w pobliżu zbiorników wód śródlądowych, na terenach źródliskowych, bagiennych i podmokłych, w obszarach mis jeziornych i w strefach krawędziowych, a także na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi,
  • na glebach klas bonitacji I–III oraz pochodzenia organicznego (a nie jak wcześniej klas I i II),
  • w strefach ochrony uzdrowiskowej „A” i „B” (a nie jak wcześniej na obszarach ochrony uzdrowiskowej).

Wymagań dotyczących gleb oraz stref ochrony uzdrowiskowej nie stosuje się do składowisk, które przed 13 maja uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku składowisk zarządzanych przez wytwórców odpadów dopuszcza się ich lokalizowanie na glebach klasy bonitacji III, jeżeli w ewidencji gruntów i budynków grunt określono jako tereny przemysłowe.

Dodatkowo składowiska odpadów obojętnych nie mogą być lokalizowane na:

  • glebach klas bonitacji I–III oraz pochodzenia organicznego,
  • na obszarach ochrony uzdrowiskowej
  • obszarach górniczych utworzonych dla kopalin leczniczych.

Wody podziemne- wykop dna składowiska odpadów

Przewidywany najwyższy piezometryczny poziom wód podziemnych powinien być co najmniej 1 m poniżej poziomu projektowanego wykopu dna składowiska odpadów. Nowelizacja dodaje przepis, zgodnie z którym w przypadku niespełnienia tego warunku dopuszcza się obniżenie przewidywanego najwyższego piezometrycznego poziomu wód podziemnych w sposób sztuczny – wyłącznie przy użyciu metod grawitacyjnych, do poziomu projektowanego wykopu dna składowiska.

Bariera geologiczna składowiska odpadów

W § 4 wykreślono zapisy mówiące, że bariera geologiczna składowiska ma być naturalna (lub sztuczna). W nowym brzmieniu, jeżeli bariera ta nie spełnia w sposób naturalny warunków, o których mowa w § 4 ust. 2–4 rozporządzenia, może zostać uzupełniona o sztucznie wykonaną barierę o minimalnej miąższości 0,5 m, zapewniającą przepuszczalność nie większą niż określona w § 4 ust. 2 rozporządzenia, wykonaną tak, by procesy osiadania nie mogły jej zniszczyć.

Gaz składowiskowy

Składowisko, na którym będą składowane odpady ulegające biodegradacji, ma być wyposażone w instalację do odprowadzania gazu składowiskowego. Powinna zostać zaprojektowana w sposób zapewniający jej właściwe funkcjonowanie w trakcie eksploatacji składowiska oraz przez co najmniej 30 lat od jego zamknięcia. Gaz ten poddaje się obróbce, w szczególności oczyszcza i wykorzystuje do celów energetycznych, a jeżeli jest to niemożliwe – spala w pochodni.

Eksploatacja składowiska odpadów powinna poza wcześniej obowiązującymi przepisami zapewniać również:

  • przeciwdziałanie niekontrolowanym emisjom gazu składowiskowego oraz jego nagromadzeniu w masie odpadów, w tym utrzymywać drożność instalacji do jego odprowadzania,
  • a także przeciwdziałać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów.

Powierzchnia kwatery przeznaczonej do składowania odpadów niebezpiecznych (niemogąca przekraczać 2500 m2) powinna być liczona na poziomie maksymalnej rzędnej składowanych odpadów. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli pozwolenie na budowę składowiska uzyskane przed 13 maja 2021 r. dopuszcza inną powierzchnię tej kwatery.

Zasady rekultywacji

Rekultywację wykonuje się zgodnie z harmonogramem prac, określonym w decyzji w sprawie wyrażenia zgody na zamknięcie składowiska bądź zamknięcia składowiska albo jego wydzielonej części (wcześniej była to zgoda na zamknięcie składowiska). W momencie zaprzestania przyjmowania odpadów na składowisko odpadów niebezpiecznych lub jego wydzielonej części zabezpiecza się je przed infiltracją wód opadowych przez uszczelnienie jego powierzchni, i zgodnie z nowym przepisem: w sposób uwzględniający osiadanie składowiska i minimalizujący powstawanie zastoisk wodnych oraz osuwisk warstwy biologicznej.

Minimalna miąższość okrywy rekultywacyjnej dla składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne umożliwia powstanie i utrzymanie trwałej pokrywy roślinnej, i zgodnie z nowelizacją jest nie mniejsza niż 1 m.

Ekspertyza sanitarna zamkniętego składowiska

Ekspertyza sanitarna (dotycząca zamkniętego składowiska) wymaga uzgodnienia z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym i zawiera informacje o aktualnym wpływie składowiska oraz planowanych prac na zdrowie i życie ludzi oraz środowisko pod względem higienicznym i zdrowotnym.

Pobierania próbek w fazie przedeksploatacyjnej oraz prowadzenia badania parametrów wskaźnikowych i substancji dokonują:

  • akredytowane laboratoria
  • certyfikowane jednostki badawcze (wcześniej: laboratoria badawcze posiadające wdrożony system jakości).

W załączniku nr 1 do rodzajów odpadów obojętnych dopuszczonych do zastosowania do wykonania warstwy izolacyjnej dodano odpady o kodzie:

  • 10 06 80 – Żużle szybowe i granulowane,
  • 17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów (pod pewnymi warunkami) 
  • ex 20 01 99 – Popioły z palenisk domowych.

Zgodnie ze zmianą załącznika nr 3 sprawność systemu odprowadzania gazu składowiskowego ma być sprawdzana również w fazie eksploatacyjnej co 12 miesięcy.

Podstawa prawna
  • Rozporządzenie ministra środowiska z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz.U. z 2013 r. poz. 523).
  • Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 19 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie składowisk odpadów (Dz.U. z 2021 r. poz. 673).
AUTOR Marta Hebda
Marta Hebda
redaktor prowadząca publikacje związane z tematyką ochrony środowiska oraz gospodarki odpadami, absolwentka inżynierii środowiska, specjalista ds. ochrony środowiska, ukończyła studia podyplomowe z zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wieloletnia redaktor i autor publikacji poświęconych tematyce ochrony środowiska.