Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazEfektem porozumienia między resortem klimatu i środowiska a stroną niemiecką jest to, że 20 000 ton nielegalnych odpadów zalegających w Tuplicach wróci do Niemiec. Tak wynika z podsumowania rozmów, które przedstawiła 26 marca 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 18 marca 2024 r. udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej „System kaucyjny – postulowane zmiany” potwierdziła, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziała też zmiany. Jakie?
W dniu 13 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej.
W dniu 1 marca 2024 r. wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska wzięła udział w debacie „Budujemy system kaucyjny – jak biznes odpowiada na nowe wyzwania” zorganizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej. O czym była mowa?
W dniu 14 lutego 2024 r. komisja Envi, czyli europarlamentarna komisja ds. środowiska, przyjęła propozycje dotyczące nowego projektu dyrektywy odpadowej. Chodzi m.in. o wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych oraz krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.
O zmianach w systemie BDO i rozszerzeniu składu zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami m.in. mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej 14 lutego 2024 r.
W dniu 13 lutego 2024 r. odbyła się debata na temat przyszłości systemu kacyjnego w Polsce „Rok do ROP-u? Przyszłość systemu kaucyjnego”. Udział w niej wzięli wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska oraz m.in. przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, branży gospodarki odpadami, recyklerów, organizacji odzysku, związków samorządów terytorialnych oraz organizacji pozarządowych.
W trakcie konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu 31 stycznia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie i inicjatywę powołania zespołów lokalnych. Ich zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.
Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.