TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten program 4 miliardy zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.

Celem programu jest promowanie wytwarzania i wykorzystania biometanu w procesie fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów. Program realizowany będzie w latach 2024 – 2030. 

Kto skorzysta z nowego programu?

Nowy program skierowany jest do przedsiębiorców, którzy zainwestują w instalacje fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów (w tym bioodpadów z przemysłu owocowo-warzywnego, kuchennych pochodzących z gastronomii), nienadającej się do spożycia żywności, osadów ściekowych. 

Dofinansowanie obejmie instalacje produkcji biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej oraz produkcji biogazu wraz z modułem jego oczyszczania do biometanu i/lub dalszego procesowania do formy skroplonej (bioLNG) lub wysoko sprężonej (bioCNG) celem wykorzystania w transporcie. Projekt programu przewiduje także dofinansowanie rozbudowy istniejących instalacji o moduł oczyszczania biogazu do biometanu i/lub dalszego jego procesowania do formy sprężonej lub skroplonej. 

Wysokość dofinansowania

Dofinansowanie w formie dotacji wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, w formie pożyczki – do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. 

Dla inwestycji w formule „project finance" udział środków własnych, wniesionych w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym, musi wynieść co najmniej 15 proc.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/nfosigw

Słowa kluczowe:
biometanbioodpady
AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska