Szklane butelki w systemie kaucyjnym - opinia Instytutu Staszica
Instytutu Staszica podzielił się swoim stanowiskiem na temat zapowiadanego systemu kaucyjnego. W swoich rozważaniach pt. „Szklany problem systemu kaucyjnego” wskazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo apeli organizacji branżowych, nie zamierza wyjść naprzeciw postulatowi wyłączenia szklanych butelek jednorazowych z systemu kaucyjnego. Co, zdaniem Instytutu, za tym idzie?
Zdaniem IS „projektowany system kaucyjny w istotny sposób ingeruje w działalność gospodarczą m.in. handlu detalicznego”. Instytut zaznacza też, że włączenie jednorazowych butelek szklanych do systemu kaucyjnego to rozwiązanie, które grozi negatywnymi skutkami.
Negatywne konsekwencje
Jego wdrożenie uderzy w polski handel detaliczny i będzie szkodzić konsumentom. Instytut wskazał, że negatywnymi konsekwencjami włączenia szklanych butelek jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego będą:
- problemy z magazynowaniem,
- zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników, a także
- konieczność odnoszenia do sklepów/recyklomatów nieporęcznych butelek.
Zbiórki szkła przez gminy
Jednocześnie organizacja zwraca uwagę, że już teraz udział zbiórki szkła jednorazowego w systemach gminnych oraz w ramach działających obecnie systemów zorganizowanych i finansowanych przez producentów (butelka zwrotna) jest na bardzo wysokim poziomie i wynosi ok. 70%.
Zdaniem ekspertów Instytutu Staszica, obecne systemy zbiórek powinny być kontynuowane i rozwijane. Powinno się utrzymać systemy gminne dla frakcji szklanej i skutecznie edukować obywateli w zakresie właściwej segregacji odpadów.
Źródło: instytutstaszica.org