KE grozi Polsce karami finansowymi za brak regulacji dotyczących jednorazowych produktów
Komisja Europejska podjęła działania prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, wzywając je do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wpływu niektórych z tych produktów na środowisko i zdrowie ludzi. W tej grupie jest również Polska.
Dyrektywa weszła w życie 3 lipca 2019 r., a państwa członkowskie miały dwa lata na transpozycję jej przepisów do prawa krajowego, tak aby obowiązki wynikające z dyrektywy zaczęły być wdrażane w praktyce. Jednak nie wszystkie państwa członkowskie dokonały transpozycji dyrektywy w wyznaczonym terminie.
W styczniu 2022 r. Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i w pierwszej kolejności przesłała wezwania do usunięcia uchybienia 16 państwom członkowskim, które nie dokonały jeszcze pełnej transpozycji dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do prawa krajowego.
W Belgii, Estonii, Irlandii, Chorwacji, na Łotwie, w Polsce, Portugalii, Słowenii i Finlandii nadal brakuje jednak kompletnych środków transpozycji, w związku z czym Komisja postanowiła skierować do tych państw uzasadnione opinie. Państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o nałożenie kar finansowych.
Szczegółowe cele określone w dyrektywie:
|
ec.europa.eu