SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Nie zgadasz się z ustaloną taryfą za wodę? Tę sprawę może rozstrzygnąć sąd

Wody Polskie zatwierdziły około 90% taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na lata 2021-2024. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które nie zgadzały się ze stanowiskiem regulatora odnośnie do swojej taryfy, wnosiły odwołania. Wiele spraw ostatecznie trafiło do sądu. Jakie kwestie najczęściej były przedmiotem rozstrzygnięć?

Ochrona wody

Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych – procedura opracowania

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu?

Emisja ścieków
20.06.2022

Analiza ryzyka ujęcia wody

Analiza ryzyka ujęcia wody jest najważniejszym elementem formalnoprawnym ochrony zasobów wód wykorzystywanych do produkcji wody pitnej. Prawo wodne używa tej nazwy na określenie nie tylko konkretnego dokumentu, ale także całego postępowania kończącego się sporządzeniem stosownej dokumentacji.

Ochrona wody
15.06.2022

Czy trzeba mieć zezwolenie na przetwarzanie odpadów gdy używa się samochodu WUKO

Pojazdy komunalne określane popularnie jako samochody WUKO, przeznaczone są do mycia i udrażniania podziemnych instalacji kanalizacyjnych. Podczas czyszczenia kanalizacji takim pojazdem powstają osady, które klasyfikuje się jako odpady. Czy w związku z tym, korzystając z pojazdu WUKO, trzeba mieć zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Gospodarka odpadami
09.06.2022

Czy urobek z awarii sieci wodno-kanalizacyjnej można wykorzystać do podwyższenia terenu

Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. Pod jakim kodem go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?

Gospodarka odpadami
08.06.2022

Podstawowa charakterystyka odpadów dla piasku z sitopiaskownika

Podstawową charakterystykę odpadów należy sporządzić dla każdej partii odpadów przed ich skierowaniem na składowisko odpadów. Czy będzie potrzebna również dla odpadów w postaci piasku z sitopiaskownika?

Gospodarka odpadami
31.05.2022

Czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne

Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowę drogi można uznać za działania, które powodują zmianę stosunków wodnych.

Ochrona wody

Procedura rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami

Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami jest niezbędny przy ustalaniu linii brzegowej oraz wytyczaniu własności w sytuacji, gdy grunty znalazły się pod wodą np. wskutek przesunięcia rzek. Bywa też potrzebny w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Ochrona gleby

Czy każdy wylot wody deszczowej traktowany jest jako osobne urządzenie wodne?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Emisja ścieków

Szacowanie szkód po zalaniu nieruchomości ściekami

Nasilone zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcz i burze, coraz częściej powodują szkody związane z zalaniem przez kanalizację komunalną. Ponadto zmiany klimatyczne spowodowały, że coraz częściej mamy do czynienia z tzw. powodziami błyskawicznymi. Kto za to odpowiada i czy właścicielowi zalanej nieruchomości należy się odszkodowanie? Kto oszacuje szkody?

Emisja ścieków