Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWoda w środowisku znajduje się w ciągłym ruchu. Jej obieg jest procesem nieustannego oczyszczania i ponownego wykorzystania. Recykling wody w przemyśle jest więc „naturalnym” podejściem do powstających strumieni wód zużytych w różnych procesach technologicznych.
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - niezbędna do życia na ziemi i prawidłowego funkcjonowania istot żywych. Z uwagi na rozwój cywilizacyjny i wdrażanie nowoczesnych, wyrafinowanych technologii przemysłowych, jakość zasobów wodnych ulega gwałtownemu pogorszeniu. W wodzie surowej zaczęły pojawiać się nowe zanieczyszczania, substancje toksyczne tj.: metale ciężkie, pestycydy, farmaceutyki, mikroplastiki i inne, które stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego jak i środowiska. Priorytetem w tym zakresie jest zachowanie bezpieczeństwa dostaw wody pitnej dla społeczeństwa. Czy dzisiaj stosowane technologie uzdatniania wody surowej są wystarczające, czy stacje uzdatniania wody stoją przed koniecznością poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowoczesnych technologii?
Powodzie to jedno z największych wyzwań w gospodarce wodnej, które wiąże się nie tylko z usuwaniem szkód materialnych, ale także z ochroną środowiska i zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego. Jakie działania podejmować, by skutecznie minimalizować skutki powodzi? Przedstawiamy rozwiązania w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i polskiego Prawa wodnego, które pomagają chronić infrastrukturę, środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi.
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - odnawialny, ale nie nieograniczony. Wobec powyższego na całym świecie podejmowane są działania pod kątem racjonalnego korzystania z wody i wyeliminowania jej marnotrawstwa. Priorytetem w tej dziedzinie jest trend do tworzenia zamkniętych obiegów wodnych poprzez stosowanie wyrafinowanych metod oczyszczania ścieków celem powtórnego ich wykorzystania. Ale czy tylko chodzi o wodę?
Osady ściekowe są wyodrębniane ze ścieków podczas ich oczyszczania i stanowią niewielki procent wszystkich odpadów wytwarzanych w polskiej gospodarce. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne oraz potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego wymagają jednak odpowiedniej przeróbki i właściwego zagospodarowania. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie, realizowane w oczyszczalniach ścieków, ograniczały się głównie do magazynowania osadów na ich terenie.
Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań technologicznych, które zyskują na znaczeniu w sektorze wodno-kanalizacyjnym, jest zastosowanie sztucznej inteligencji (AI). AI może analizować ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, przewidywać awarie czy optymalizować procesy.
W wielu zakładach przemysłowych procesy produkcyjne są wodochłonne, więc generują znaczne ilości ścieków przemysłowych. Zakłady są zobligowane do oczyszczania ścieków w celu zachowania dopuszczalnych wartości dla poszczególnych zanieczyszczeń, co umożliwia zrzut podczyszczonych ścieków do kanalizacji, wód powierzchniowych lub gruntu. W technologii oczyszczania ścieków stosuje się od lat sprawdzone, konwencjonalne metody, które są wciąż unowocześniane.
Właściciel gruntu nie ma prawa zmieniać kierunku odpływu wód opadowych lub roztopowych ze szkodą dla sąsiedniego mienia. W postępowaniach administracyjnych kluczowe jest wykazanie, że zmiany stanu wody szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie. Powołanie biegłego często stanowi kluczowy element dochodzenia do stanu faktycznego.
Pozwolenie wodnoprawne – fundament działalności wielu przedsiębiorstw – może zostać utracone w wyniku różnych uchybień. Jakie są obowiązki przedsiębiorców związane z tym dokumentem, w jakich sytuacjach grozi jego cofnięcie lub ograniczenie oraz co zrobić, aby się przed tym uchronić? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Aktualnie obowiązująca ustawa Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. wprowadziła wiele zmian w stosunku do poprzedniej ustawy Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. „Stara” ustawa jednoznacznie regulowała stosunki między zakładami korzystającymi z wód w ramach wspólnego korzystania, wprowadzając pojęcie „zakładu głównego”. Obecnie brak takich regulacji budzi szereg wątpliwości, nieporozumień i prowadzi do konfliktów między sąsiednimi zakładami.