SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Przesłanki do określenia taryfy tymczasowej

W określonych przypadkach organ regulacyjny może ustalić taryfę tymczasową. Czym jest taryfa tymczasowa i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ją określić?

Emisja ścieków

Kto może skontrolować czy prawidłowo gospodarujesz ściekami

Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?

Emisja ścieków

Właściciele nieruchomości mogą spodziewać się kontroli w zakresie gospodarowania ściekami

Wziąwszy pod uwagę sytuację, która wystąpiła na Odrze, przedsiębiorcy, jak też osoby prywatne powinny się spodziewać wzmożonych kontroli w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Jakie kary grożą właścicielom nieruchomości za naruszenia w tej kwestii?

Emisja ścieków

Wanny wychwytowe jednym ze sposobów zabezpieczeń przed wyciekami

Jeżeli w magazynie są przechowywane substancje w opakowaniach (beczkach, pojemnikach), które mogą ulec rozszczelnieniu, trzeba zastosować system zabezpieczeń chroniący środowisko przed zanieczyszczeniem, np. w przypadku możliwości przedostania się do gruntu substancji niebezpiecznych.

Gospodarka odpadami
07.09.2022

Skażenie rzek w kontekście prawa wodnego i gospodarki wodno-ściekowej

Katastrofa ekologiczna Odry zwróciła uwagę na stan polskich rzek, które są bardzo zanieczyszczone. Wśród powodów ich zanieczyszczenia wymienia się m.in. skażenia biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi oraz odpady, w tym substancje ropopochodne i plastik. Jak wygląda kontrola czystości polskich rzek i jakie zagrożenia dla nich niesie gospodarka wodno-ściekowa?

Ochrona wody i gleby
29.08.2022

Stosowanie nawozów zgodnie z Prawem wodnym

Jakie są zasady stosowania gnojowicy na terenach zdrenowanych? Jakie wymogi w tym względzie zawiera ustawa Prawo wodne i przepisy wykonawcze? Jakie istnieją metody ochrony wód przy stosowaniu gnojowicy na terenach z istniejącym drenażem?

Ochrona wody i gleby
25.08.2022

Jak odprowadzać wody opadowe, a jak ścieki przemysłowe

Obecnie wody opadowe i roztopowe nie są kwalifikowane jako ścieki. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Jak odprowadzać deszczówkę, a jak ścieki przemysłowe? Czy dozwolone jest odprowadzanie wód opadowych razem ze ściekami przemysłowymi do kanalizacji deszczowej?

Ochrona wody i gleby

Zasady odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi

Wprowadzający ścieki do wód lub do ziemi są obowiązani zapewnić ochronę wód przed zanieczyszczeniem, w szczególności przez budowę i eksploatację urządzeń służących tej ochronie, a tam, gdzie jest to celowe, powtórne wykorzystanie oczyszczonych ścieków (art. 83 ust. 1 ustawy Prawo wodne). Jakie warunki należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi?

Ochrona wody i gleby

Gmina nie reaguje na przyczynę odoru ze ścieków - jak interweniować

Pytanie: Podmiot otrzymał pozwolenie wodnoprawne (nie jest to pozwolenie zintegrowane) na odprowadzanie ścieków przemysłowych z produkcji warzyw do rowu ziemnego, którego nie jest właścicielem ,w ilości odprowadzanych wód Qśr.d.= 3m3/d. Przed odprowadzeniem do rowu wody mają być podczyszczane w osadniku. Zdefiniowane zostały dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń dla BZT_5, ChZT_CR, zawiesiny ogólne, azot ogólny, fosfor ogólny. Podmiot nie wywiązuje się z wymagań pozwolenia. Ścieki są kolorowe, mętne, zawierają odpady (resztki warzyw). Smród jest nie do zniesienia. W Polsce za prowadzenie działalności w zakresie dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków odpowiada samorząd. W jakim zakresie i na jakiej podstawie gmina może zając się rozwiązaniem tego problemu? Niestety w tym przypadku gmina "nieoficjalnie wspiera" podmiot który nas truje.
Emisja ścieków
03.08.2022

Jakie kwestie związane z ochroną środowiska uregulować w umowie najmu nieruchomości

W umowie najmu, poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu, warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska. Istotną kwestią jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Gospodarka odpadami