SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Zasady stosowania nawozów w pobliżu zbiorników wodnych

Stosowanie i przechowywanie nawozów naturalnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu z 12 lutego 2020 r.

Ochrona gleby
05.05.2022

Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego

Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?

Emisja ścieków
26.04.2022

Procedura przekazania studni innemu podmiotowi

Przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia pozwolenia wodnopranwego na rzecz innego podmiotu. A zatem podmiot, który chce przejąć studnię, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Jak przebrnąć przez tę procedurę?

Ochrona wody
26.04.2022

Gospodarka wodno-ściekowa – co podlega kontroli w tym zakresie 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera przepisy regulujące kwestię gospodarowania ściekami. Na co zwróci uwagę WIOŚ?

Emisja ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków na terenach zagrożonych powodzią

Przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób zagospodarowania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy inwestycja jest zlokalizowana na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

Emisja ścieków
25.04.2022

Ścieki z magazynowania destruktu asfaltowego – czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

Miejsce, w którym magazynowane są odpady, powinny być zabezpieczone tak, aby do odpadów nie przedostawały się opady deszczu lub śniegu. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wówczas mogą powstawać niebezpieczne dla środowiska odcieki. Co to oznacza w praktyce? Czy odcieki z magazynowania destruktu asfaltowego mogą być niebezpieczne?

Emisja ścieków

Czy zakup nowego pojazdu asenizacyjnego wymaga zmiany posiadanego zezwolenia na odbiór nieczystości ciekłych

Zgodnie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.g) na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, wymagane jest uzyskanie zezwolenia. Czy zakup nowych pojazdów będzie oznaczał konieczność uzyskania nowego zezwolenia?

Emisja ścieków
31.03.2022

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą przekazywać gminom dane o zużyciu wody?

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne prowadzące działalność w zakresie dostarczania wody i odbioru nieczystości ciekłych, działające jako spółka gminna, nie miały prawnego obowiązku udostępniania organowi wykonawczemu gminy, informacji dotyczących zużycia wody przez mieszkańców gminy. Obecnie jednak wójt, burmistrz lub prezydent miasta może poprosić o takie dane. 

Odpady komunalne
21.02.2022

NFOŚIGW udziela dotacji na gospodarkę wodno-ściekowa w zakładach przemysłowych

Dofinansowania są udzielane w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach przemysłowych”. Celem programu jest poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych przez oczyszczanie ścieków zgodnie z wymogami Dyrektywy Rady z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG).

Emisja ścieków