Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Wymagania prawne dotyczące odprowadzania wód opadowych z dachów

Jednym z wielu obowiązków właściciela nieruchomości jest jej odwodnienie, czyli odprowadzanie wód opadowych z terenu działki gruntowej wraz z zabudowaniami, czyli potocznie nazywane odprowadzanie deszczówki. Zasady dotyczące tego zagadnienia są określone zarówno w Prawie budowlanym, jak i w Prawie wodnym. Konkretne wymagania można znaleźć w przepisach rozporządzeń wykonawczych. W poniższym artykule nasz ekspert radzi w jakich przepisów należy przestrzegać i na co warto zwrócić uwagę.

Ochrona wody
09.10.2023

Ciek wodny na terenie zakładu – czy można go samodzielnie uregulować 

Ciek wodny to woda płynąca naturalnym lub uregulowanym korytem w sposób ciągły lub okresowy. Jest to pojęcie bardzo ogólne, pod którym kryją się wszelkie rzeki, strugi, strumienie i potoki oraz inne wody płynące. Śródlądowe wody płynące oraz grunty pokryte tymi wodami są własnością Skarbu Państwa i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. W imieniu Skarbu Państwa prawa właścicielskie w stosunku do tych wód wykonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Ochrona wody
02.10.2023

Wpływ nielegalnych wysypisk śmieci na środowisko naturalne

Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

Gospodarka odpadami
18.09.2023

Jakie warunki powinna spełnić woda pitna

Aby woda była bezpieczna do spożycia, musi spełniać rygorystyczne normy mikrobiologiczne i chemiczne, które wykluczają obecność mikroorganizmów patogennych, pasożytów oraz wszelkich substancji w stężeniach, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Precyzyjne wymagania dotyczące jakości wody pitnej są określone w odpowiednich przepisach regulujących jej jakość. W artykule omawiamy te wymagania.

Ochrona wody
07.09.2023

Wymagania środowiskowe dla placówki medycznej

Pytanie: Zastanawiamy się jakie wymagania środowiskowe musi spełniać placówka medyczna? Prowadzenie BDO, sprawozdawczość w BDO, raporty z emisji do powietrza np. z kotłowni czy samochodów służbowych oraz wykaz opłatowy są oczywiste. Wiemy również, że w przypadku odpadów medycznych konieczne jest zawarcie umowy na odbiór odpadów medycznych. Mamy wątpliwości natomiast czy przychodnia medyczna powinna posiadać jakieś ewentualne pozwolenia, uprawnienia czy sprowadza się to wyłącznie do prowadzenia powyższych ewidencji i składania sprawozdań?
Opakowania

Budowa małej elektrowni wodnej - formalności

Budowa małej elektrowni wodnej kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. O jakich jeszcze kwestiach formalnych należy pamiętać?

Ochrona wody
17.08.2023

Kanalizacja odprowadzająca wodę a konieczne pozwolenia

Rozpoczęcie inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością uzyskania różnego rodzaju pozwoleń. Również elementy takie jak omawiana tu kanalizacja odprowadzająca wodę opadową i roztopową, muszą zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W poniższym artykule omawiamy kwestie dotyczące uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Emisja ścieków

Przegapiłeś termin oddania próbek wody do badań? Co teraz?

Producenci wody muszą zadbać o jej odpowiednią jakość, dlatego muszą badać próbki wody i przesyłać inspektorowi sanitarnemu sprawozdania z tych badań. Jak często należy je wykonywać i co grozi za zaniedbania w tej kwestii?

Ochrona wody

Likwidacja stawu – czy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne

Decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy likwidacja stawu będzie się zaliczała do takich przedsięwzięć? Jakich jeszcze formalności trzeba dopełnić.

Ochrona wody
05.06.2023

Poznaj dwie zasady, które pozwolą zaklasyfikować wody opadowe jako ścieki

Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. Są jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Emisja ścieków
29.05.2023