Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinisterstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na Odrze. Ponadto zainspirowało do prac nad stworzeniem systemu zarządzania ryzykiem toksycznych zakwitów „złotej algi”.
Wody Polskie oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zawarły porozumienie w sprawie wydawania dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi dla jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych, przy projektach realizowanych w ramach polityki spójności.
W dniu 9 maja 2024 r. w Katowicach zakończył się XVI Europejski Kongres Gospodarczy. W jego trakcie odbyła się także wymiana idei, doświadczeń, komentarzy i rekomendacji w zakresie perspektyw dla krajowej i europejskiej gospodarki wodnej.
W dniu 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.
Ustawa z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry wprowadziła zmiany w systemie opłat za usługi wodne. W związku z tym modyfikacji wymagały wzory oświadczeń składanych do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przez podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne w celu ustalenia opłaty zmiennej za usługi wodne.
W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, który zwiększa ryzyko zakwitów „złotej algi”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 5 marca 2024 r. uruchomiło cotygodniowe obrady Zespołu Zarządzania MKiŚ.
Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na zmianę daty końcowej trwania naboru przeprowadzanego w konkursie FENX.02.04-IW.01-002/23.
PGW Wody Polskie podpisały umowę z konsorcjum firm „Pectore-Eco” Sp. z o.o. oraz Łukasz Szkudlarek ekovert na opracowanie nowych planów utrzymania wód dla obszaru całego kraju.
Jak donosi Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”, Parlament Europejski i Rada UE zgodziły się na wprowadzenie do 2035 roku obowiązku wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych we wszystkich aglomeracjach obejmujących co najmniej 1000 RLM. Do roku 2039 konieczne będzie stosowanie trzeciego stopnia oczyszczania (usuwanie azotu i fosforu) we wszystkich oczyszczalniach o RLM 150 000 i więcej. Ustalono wartości parametryczne: 8 mgN/l (80%) i 0,5 mgP/l (90%).
Gminy mają obowiązek przedłożenia Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie corocznie, nie później niż do 28 lutego, sprawozdania z realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych za rok ubiegły.