TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rada UE apeluje o pilne działania na rzecz ochrony gruntów i przeciwdziałania pustynnieniu

Rada Unii Europejskiej zwróciła uwagę na potrzebę działań związanych z przeciwdziałaniem pustynnieniu, degradacji gruntów oraz coraz częstszymi suszami. Podkreśla konieczność wprowadzenia spójnych i zintegrowanych działań w obszarze zarządzania środowiskiem, zarówno w krajach członkowskich, jak i na poziomie globalnym, aby skutecznie zmierzyć się z tymi wyzwaniami.

Plan działania na rzecz ochrony gruntów do 2030 roku

Rada wezwała Komisję Europejską do opracowania kompleksowego planu działania, który pozwoli na osiągnięcie neutralności degradacji gruntów do 2030 roku. Plan ten ma na celu zwiększenie odporności na susze i skuteczne przeciwdziałanie pustynnieniu na terenie Unii Europejskiej. Kluczowe znaczenie ma tu wspólna polityka i współpraca pomiędzy państwami członkowskimi.

Intensyfikacja współpracy pomiędzy państwami członkowskimi oraz na poziomie globalnym jest kluczowa dla przeciwdziałania pustynnieniu, degradacji gleby oraz zmianom klimatycznym. Wdrażanie zintegrowanych strategii, które uwzględniają wyzwania związane z utratą bioróżnorodności, degradacją środowiska i suszami są istotnymi działaniami w ochronie gruntów.

Kwestia finansowania działań środowiskowych

Rada podkreśla, że konieczne jest spójne finansowanie działań na rzecz odbudowy ekosystemów oraz przeciwdziałania pustynnieniu i degradacji gruntów. Apeluje o przegląd obecnych źródeł finansowania oraz rozważenie wykorzystania alternatywnych, w tym prywatnych i mieszanych funduszy. 

Zrównoważone rolnictwo jako klucz do ochrony gruntów

Ważnym krokiem w walce z degradacją gruntów jest transformacja systemów rolniczych i żywnościowych. Rada zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia zrównoważonych metod upraw, które będą odporne na zmiany klimatyczne i susze. Transformacja rolnictwa powinna opierać się na zasadach agroekologii, zgodnie z rekomendacjami FAO, co pozwoli na osiągnięcie neutralności degradacji gruntów do 2030 roku.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.consilium.europa.eu

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."